W tym tygodniu moją propozycją książkową na weekend będzie „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra.
Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne.

Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski.
Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele.

Zapraszam do tej lektury, ponieważ jest to jedna z książek dostępnych w naszej bibliotece autorstwa Sławomira Kopra, którego dzisiaj tj. 22 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach możecie poznać osobiście. Spotkanie z autorem odbędzie się o godzinie 17.00.

Sławomir Koper jest historykiem , absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.. Autor m. in.: „Tajemnic i sensacji świata antycznego”, „Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie”, „Śladami pierwszych Piastów”, „Wędrówek po Polsce piastowskiej”, „Spaceru po Lwowie”, „Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej”. Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia.

W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy.

A polityk czy artysta ukazany „w szlafroku i kapciach” zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/6065/slawomir-koper
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/73022/zycie-prywatne-elit-artystycznych-drugiej-rzeczypospolitej

Opracowała : Jolanta Stoszek