Rozpoczynamy  tzn. długi majowy weekend, kiedy to świętujemy wspominając ważne wydarzenia z historii. Na początek :

1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata; upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku – protest został brutalnie stłumiony przez policję.
Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników – wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów.

Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Rodzący się wówczas ruch związkowy, bez względu na różnicę nurtów ideowych, przyjął ten dzień za swoje święto. Wyłamały się tylko Stany Zjednoczone, gdzie – zapewne w celu uniknięcia przykrych skojarzeń z chicagowską masakrą – Labour Day (Dzień Pracy) obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września.

Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku – Związek Zawodowy Polski.

Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL.

Po 1989 roku 1 maja organizowane są nadal manifestacje partii lewicowych, niekiedy dochodzi do starć demonstrantów z członkami organizacjami reprezentujących skrajną prawicę.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Pomimo że dokument ten został podpisany 231 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

 

Początek maja  to czas świętowania. Po nim ….niestety czas bardzo wytężonej pracy dla maturzystów. Życzymy Wam samych sukcesów, powodzenia i szczęścia na maturze, by ten ważny egzamin spełnił Wasze oczekiwania i przyczynił się do realizacji życiowych planów. Trzymamy za Was mocno kciuki, powodzenia!

Dla pozostałych z Was dużo chwil wypełnionych aktywnym wypoczynkiem, ruchem na świeżym powietrzu, ale i przy dobrej lekturze. Zapraszamy do biblioteki po książki!

Źródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/1-maja-swieto-pracy
https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej
https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja

https://www.google.com/search?q=konstytucja+3+go+maja&rlz=1C1AVFC_enPL922PL922&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=tCUFYETcgrV2LM%252CNZ0-r-KuZ1SPyM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kTLMcltKTuHD6KBMSp7w6EqHlFJ3g&sa=X&ved=2ahUKEwjA7pOSi6PwAhWIhv0HHUlVDrwQ_h16BAgmEAE#imgrc=4qXAzH-Fofb9GM

Opracowała: Jolanta Stoszek