Ależ ja malarstwem prawie że się nie interesuję! Od lat nie byłem na żadnej wystawie nie wyłączając swoich. Z faktu, że sam maluję, nie należy wycią­gać zbyt daleko idących wniosków! Historia sztuki jest czymś, o czym mam pojęcie mniej niż mętne: taka zupa, w której od czasu do czasu błyśnie coś mniej amorficznego, a to Leonardo, a to Picasso, zresztą nie przeceniaj tej identyfikacji – na pewno nie potrafiłbym wymienić i rozpoznać więcej jak trzy obrazy Leonarda i może tyleż obrazów Picassa – w sumie to wszystko pozostawia mnie raczej obojętnym.” Zdzisław Beksiński

My jednak zapraszamy was na wystawę, wirtualną podróż, tym razem jest to galeria Zdzisława Beksińskiego w kolekcji 50 obrazów z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich dostępna online od soboty 25 kwietnia 2020

Nie ma nudy w… domu! #26

W lutym bieżącego roku minęła 15 rocznica śmierci znakomitego polskiego malarza, grafika, fotografa Zdzisława Beksińskiego.
Początki kariery artystycznej Zdzisława Beksińskiego polegały na pracach fotograficznych. Prezentował na nich ludzkie postaci w osobliwych pozach. Później zajął się rzeźbą, z wykorzystaniem głównie materiałów takich jak metal, drut i blacha. Następny po fotografice i rzeźbie był rysunek, początkowo abstrakcyjny, później prezentujący masochizm i sadyzm. Wreszcie przyszedł czas na malarstwo, w połowie lat sześćdziesiątych. Na obrazach dominowała fantastyka i wizjonerstwo, tworzone farbą olejną na płótnie, gdzie daje odnaleźć się inspiracja mistyką wschodu – w tym również katastrofizm, groza, symbolika i tajemniczość. Pierwsza wystawa miała miejsce w roku 1964, kończąc się dla artysty dobrze, bowiem prace się sprzedały. Swój kierunek kontynuował, by w końcu lat siedemdziesiątych cieszyć się pewnym uznaniem, pomimo ciągłej krytyki w środowisku dawnych sprzymierzeńców. Natomiast lata osiemdziesiąte to podbój prac Beksińskiego rynków zagranicznych, z bardzo dobrym rezultatem – na przykład we Francji, Belgii, Niemczech, ale i dalekiej Japonii. Z kolei lata dziewięćdziesiąte były w jego sztuce swoistym powrotem do harmonii i symetrii, za sprawą czego z wolna porzucał mistycyzm i tajemniczość. Był to okres, jak sam się wyraził „gotycki”, podczas gdy prace dawniejsze nazywał „barokowymi”. Warto zaznaczyć przy tym, że praktycznie nie nadawał swym pracom tytułów. Motywem zaś częstym i przewijającym się praktycznie ciągle na przestrzeni dekad, była śmierć.

Źródło: https://zyciorysy.info/zdzislaw-beksinski/ | Zyciorysy.info

Zdzisław Beksiński. 10 rzeczy, których o nim nie wiedzieliście

Życie naznaczone w twórczości wizją śmierci, która w lutym 2005 roku dosięgła artystę ( został zabity przez młodych morderców, którym nie chciał udzielić pożyczki). Wcześniej syn Beksińskiego Tomasz znany dziennikarz radiowy popełnił samobójstwo.

W naszej bibliotece dostępne są albumy z twórczością artysty oraz książka biograficzna „Beksiński. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej . To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o skomplikowanych związkach, fascynacji muzyką i ciemną stroną mocy.
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dostępna : http://cyfroteka.pl/ebooki/Beksinscy__Portret_podwojny-ebook/p040813i040

Powstał również film o rodzinie Beksińskich „ Ostatnia rodzina” w rolę artysty Zdzisława wcielił się Andrzej Seweryn , syna Tomasza Dawid Ogrodnik. Reżyser Jan P. Matuszyński przedstawił losy trójki bohaterów( artysty, żonyi i syna) jako uniwersalny portret rodziny, ukazujący wszystkie jej cierpienia, wzloty, upadki, problemy, ale też miłość i troskę.

Dostępny : https://vod.pl/filmy/ostatnia-rodzina/k1ckllw/

Zachęcamy was do przejrzenia twórczości artysty Zdzisława Beksińskiego do czasu pozostawania w domach, sięgajcie do zasobów internetowych bardzo bogatych w twórczość tego, ale i również innych artystów.

Największy zbiór dzieł:

http://muzeum.sanok.pl/pl/zbiory/zdzislaw-beksinski/malarstwo/

Jolanta Stoszek