Witam w Nowym  2022 roku, życzę Wam samych sukcesów w szkole i życiu osobistym. Przed niektórymi z Was egzaminy zawodowe już za parę dni, potem matura. Zatem czas wytężonej pracy . Niestety znowu przyszło nam wszystkim zmierzyć się ze zdalnym nauczaniem. Nie marnujcie tego czasu i korzystajcie z bogatej oferty jaką znajdziecie w zasobach Internetu. Jedną propozycji jest dostęp do 300 bibliotek cyfrowych. Możecie tu czytać on-line i co ważne za darmo, i legalnie.
Wystarczy kliknąć na tę stronę : http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/.

Pragnę Was poinformować, iż Sejm podjął uchwałę na mocy, której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Wcześniej na patronów roku 2022 zostali wybrani: Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i Józef Rufin Wybicki.

W literaturze to rok MARII KONOPNICKIEJ , której 23 maja przypada 180 rocznica urodzin
Sejm uhonorował jedną z najwybitniejszych pisarek,„doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną”. Była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze. W 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały „Rotę” jako hymn narodowy.

Mam nadzieję, że wkrótce się spotkamy w szkole, póki co nie zaniedbujcie nauki, a w czasie wolnym przeczytajcie jakąś książkę z poza kanonu lektur. Jutro prześlę Wam parę propozycji.

Źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Patroni-roku-2022/10840

opracowała : Jolanta Stoszek