Drodzy czytelnicy, polecamy dziś platformę internetową Ninateka, już wcześniej wspominaliśmy o jej zasobach, ale dla przypomnienia , jest to miejsce gdzie za darmo i co najważniejsze legalnie możecie oglądać filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

W tym tygodniu proponujemy wam :

Spektakl : „Prawiek i inne czasy” w reż. Piotra Tomaszuka
To adaptacja książki naszej noblistki Olgi Tokarczuk.
„Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Gdyby przejść szybkim krokiem Prawiek z północy na południe, zabrałoby to godzinę. I tak samo ze wschodu na zachód. A jeśliby kto chciał obejść Prawiek naokoło, wolnym krokiem, przyglądając się wszystkiemu dokładnie i z namysłem – zajmie mu to cały dzień. Od rana do wieczora” – rozpoczyna się książka.
https://ninateka.pl/film/prawiek-i-inne-czasy-piotr-tomaszuk

Słuchowisko w ramach powtórki : „ Ferdydurke” Witolda Gombrowicza
Janusz Kukuła rozpisuje „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza na trzyczęściowe słuchowisko. Wprowadzając elementy muzyczne, bawi się formą. Demaskacja napuszonej powagi, apoteoza niedojrzałości, ucieczka przed przyprawianą gębą – trzydziestoletni Józio zmaga się z otoczeniem, a przede wszystkim – z własnym „ja”. Powieść Gombrowicza to przecież kanoniczny tekst o kształtowaniu się osobowości, o tym, czy naprawdę można być sobą.
https://ninateka.pl/audio/ferdydurke-witold-gombrowicz-1-3

W ramach relaksu zapraszamy na Koncert Lao Che, jednej z najciekawszych polskich grup rockowych. Podczas występu zespół zagrał piosenki z czterech albumów: „Gospel”, „Prąd zmienny/prąd stały”, „Gusła” i „Soundtrack”.
https://ninateka.pl/film/lao-che-made-in-polska

źródło : ninateka.pl

Jolanta Stoszek