Dzisiaj w Ninatece kulturalnie o pewnym mężczyźnie, bo to dziś Dzień Mężczyzny. Proponuję Wam bardzo ciekawy dokument o Krzysztofie Komedzie, lekarzu, pianiście jazzowym i kompozytorze, twórcy muzyki do 65 filmów, m.in. kultowych dzieł Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego czy Janusza Morgensterna.

Komeda – muzyczne ścieżki życia w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy
Film ten pokazuje muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości. „Wśród polskich jazzmanów, Komeda wyróżniał się nowoczesnością, stylem i odrzuceniem tradycyjnego jazzu” – mówi Roman Polański. Dlatego zaproponował mu współpracę przy „Dwóch ludziach z szafą” – tym filmem Komeda rozpoczął nowy etap swojej kariery. Jerzy Skolimowski, Roman Polański i Jorgen Leth opowiadają o ciekawych metodach pracy z kompozytorem, a Tomasz Stańko o fenomenie twórczości jazzmana: „Prostota oznacza, że z trzech nut można zbudować bogaty i długi utwór muzyczny. On był mistrzem w stosowaniu leitmotiv w filmach”.

Krzysztofa Komedę wspominają również jego żona i siostra. Wypowiedzi uzupełniają ciekawe archiwalia – rozmowy z muzykiem, ale też filmy pokazujące mistrza przy pracy i zdjęcia oddające klimat tamtych czasów.

Warty obejrzenia dokument, zatem zapraszam : https://ninateka.pl/film/komeda-muzyczne-sciezki-zycia-claudia-buthenhoff-duffy

Nie zapomnijcie dziś o swoim ojcach, dziadkach, sympatiach,  ciepłe słowo, miły gest, drobny upominek, niech będą wyrazem Waszej pamięci.

Opracowała: Jolanta Stoszek