Mamy nadzieję, że propozycje z ubiegłego tygodnia z portalu Ninateka.pl przypadły wam do gustu. Z racji wciąż trwającej kwarantanny pod niezmiennym hasłem #zostańwdomu, dziś proponujemy ciąg dalszy spotkań z kulturą w sieci.

Na początek coś dla naszych maturzystów, których gorąco pozdrawiamy ,życząc dobrze zaplanowanego czasu na przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Proponujemy wam powtórkę lektury „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzinskiego. Nasza propozycja to radiowa interpretacja jednej z najważniejszych pozycji literatury łagrowej, którą czyta Mariusz Benoit. Przedstawiony przez Grudzińskiego obraz życia w łagrze to naturalistyczny opis skrajnej patologizacji relacji międzyludzkich, pracy w ekstremalnych warunkach, upodlenia i upadku wartości. Do dziś jest jednym z najważniejszych, tekstów krytykujących totalitaryzm i przedstawiających walkę ludzi nie tylko o godność, ale zwyczajnie o przeżycie.
https://ninateka.pl/audio/gustaw-herling-grudzinski-inny-swiat-1-4

„Antygonę” Sofoklesa każdy z nas zna, ale „ Antygonę w Nowym Jorku”…? Proponujem yspektakl teatralny dramatu Głowackiego w reżyserii Kazimierza Kutza. Antyczna tragedia Sofoklesa przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia….
https://ninateka.pl/film/antygona-w-nowym-jorku-kazimierz-kutz

Coś na deser, co przyjemnego i relaksującego, dawka dobrej muzyki zawsze na tak! Dzisiaj proponujemy wam jazz…wspaniały jazz…

Zbigniew Namysłowski jest obecny na jazzowej scenie od ponad pół wieku. Z wykształcenia pianista i wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy. Już na samym początku kariery brał udział w powstawaniu słynnego Astigmatic Krzysztofa Komedy. W późniejszych latach współpracował też m.in. z Michałem Urbaniakiem i Czesławem Niemenem, lecz kultowe płyty nagrywał przede wszystkim jako kompozytor i lider własnego zespołu. Winobranie czy Kujaviak Goes Funky autorstwa Zbigniew Namysłowski Quintet to dziś absolutna klasyka polskiego jazzu. Saksofonista nagrał ponad trzydzieści płyt. Jako pierwszy polski jazzman nagrał album za granicą (Lola, 1964). Pięćdziesiąt lat później albumem Polish Jazz – Yes! udowodnił, że wciąż jest w świetnej formie. Podczas koncertu w Iluzjonie kwintet Namysłowskiego wykonał utwory zarówno ze swojej ostatniej płyty, jak i z początków działalności.
https://ninateka.pl/film/zbigniew-namyslowski-quintet-fina-na-ucho

[Wykorzystane zdjęcie: pch.vector – freepik.com]

Jolanta Stoszek