Rozpoczynamy małymi kroczkami weekend, jakże to słowo straciło dziś na znaczeniu. Czas wolny od pracy i nauki trwający od popołudnia w piątek do niedzieli włącznie. Czas spotkań, zabaw, imprez w gronie przyjaciół, wyjść do pubu, kina, a może teatru….. dzisiaj to jedynie pobożne życzenie. Jak już wam wcześniej pisałam o akcji #zostajewdomu, nic się nie zmieniło i nadal proszę rozsądne podejście do tego.

Zostajemy w domach mamy dostęp do Internetu, korzystamy z jego zasobów, wirtualnie możemy odwiedzić największe muzea, galerie, sceny teatralne świata w ….piżamie, kapciach z kubkiem kawy w ręku, to też ma swój urok, odpadają dylematy w” co się ubrać”, „czy dobrze wyglądam”, „ta torebka, a może ten plecak” itp.

Dzisiaj zapraszam was do teatru, bo 27 marca jest Międzynarodowym Dniem Teatru. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W 2020 roku autorem orędzia z okazji święta jest SHAHID NADEEM, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur. Napisał ponad pięćdziesiąt sztuk w językach pendżabskim i urdu, ma na swoim koncie kilkanaście adaptacji sztuk Brechta. Jego dramaty były wystawiane w Pakistanie i Indiach, a także w Europie – w Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Nadeem w orędziu zatytułowanym Teatr jako świątynia odwołuje się do politycznych, społecznych i religijnych uwarunkowań Pakistanu. Musimy wzmocnić naszą duchową siłę, walczyć z apatią, letargiem, pesymizmem, chciwością, a także z lekceważeniem dla planety, na której egzystujemy, świata, w którym żyjemy. Teatr ma do odegrania rolę – szlachetną rolę, polegającą na zwiększaniu energii witalnej i mobilizowaniu ludzkości. Sprawianiu, by człowieczeństwo potrafiło wydobyć się z otchłani, w którą zstępuje. To może unieść scenę i przestrzeń przedstawienia do rangi świętości (…) Teatr może stać się świątynią, a świątynia przestrzenią spektaklu”.  …źródło: https://narodowy.pl/aktualnosci,1054,miedzynarodowy_dzien_teatru_2020.html

Smutne świętowanie, gdy teatry są puste, ciemne, zamknięte. Święto teatru przenosi się do Internetu. Większość polskich scen stara się udostępniać w miarę możliwości swoje spektakle online. Tu znajdziecie nagrania zawierające pełne spektakle teatralne najwybitniejszych polskich reżyserów.

Proponuję w weekend uczcić święto teatru korzystając z poniższych propozycji:

https://teatrtv.vod.tvp.pl

https://ninateka.pl/,

https://kultura.onet.pl/teatr/koronawirus-w-polsce-teatr-w-internecie-co-ogladac-online-repertuar/mxqvxtp

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

http://vod.teatrwielki.pl/

Ci z was, którzy przeczytali już wszystkie zaległe książki, obejrzeli seriale filmy i seriale proszeni są do teatru. Zaproszenie kieruję także do pozostałych, może nie było wcześniej chęci, bądź okazji do bycia w tym miejscu, to można teraz to nadrobić nie wychodząc z domu, zapraszam na spektakl teatralny!

Opracowała: Jolanta Stoszek