Kto z Was czytał „Kobiety z ulicy Grodzkiej „ ten z pewnością chętnie sięgnie po dwa tomy opowieści o protoplastach bohaterów wspomnianej sagi. Propozycją na nadchodzący weekend są książki Lucyny Olejniczak z serii Apteka Pod Złotym Moździerzem „Obca” i „ Dziedzictwo”.

Pierwszy z dwóch tomów przenosi nas do 1831 roku, gdy w Galicji wybucha epidemia cholery. Z ogarniętej zarazą wioski ucieka młoda kobieta w ciąży. Kilkanaście lat później jej córka, Magda, urodzona i wychowana w klasztorze benedyktynek, przybywa do Krakowa, aby tam rozpocząć dorosłe życie.
Odważna i spragniona wiedzy dziewczyna jest wszędzie, gdzie coś się dzieje i gdzie czuje się potrzebna. Walczy na barykadzie podczas powstania krakowskiego, przeżywa pierwszą miłość i wkrótce znajduje swe życiowe powołanie – chce pomagać chorym. Mimo wielu przeciwności losu nie poddaje się, marząc o własnej aptece. Wie, że jako kobieta ma niewielkie szanse na spełnienie swoich pragnień, ale tym razem szczęście wydaje się jej sprzyjać.
Czy jednak nie będzie musiała za to zapłacić wysokiej ceny?

Drugi tom opowieści o przodkach bohaterów sagi „Kobiety z ulicy Grodzkiej” pt.
„ Dziedzictwo”, przenosi nas do roku1849. Podczas podroży poślubnej Magda spotyka kobietę, która przepowiada jej, że młoda doktorowa osiągnie swój cel, ale nie będzie szczęśliwa. Na razie jednak wszystkie marzenia się spełniają. Magda ma kochającego męża i własną aptekę. Małżonkowie podejmują jeszcze jedną ważną decyzję, która, jak się okaże, odmieni na zawsze ich życie. Mijają kolejne dekady, nad głowami Bernatów zaczynają zbierać się ciemne chmury. W mieście wybucha straszliwy pożar, a potem wszyscy zostają uwikłani w wydarzenia powstania styczniowego.
Ale najgorsze dopiero przed nimi. Marzenia o szczęśliwej rodzinie zostaną poddane poważnej próbie. Czyżby przepowiednia sprzed lat miała się spełnić?

Jeśli chcecie poznać losy bohaterów Apteki Pod Złotym Moździerzem, nie pozostaje nic innego jak tylko przyjść do biblioteki i wypożyczyć wspomniane powieści. Dostępne są również książki wchodzące w skład sagi „ Kobiety z ulicy Grodzkiej”.

Zapraszamy!

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4978242/apteka-pod-zlotym-mozdzierzem-dziedzictwo

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4940549/apteka-pod-zlotym-mozdzierzem-obca

Opracowała : Jolanta Stoszek