Światowy Dzień Ziemi 2022 obchodzimy 22 kwietnia. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Inwestujmy w naszą planetę”.

Proponuję na weekend jedną z książek, nierozerwalnie związaną z naturą. „ Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena , Od ponad 20 lat autor pracuje w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech, zajmując się tzw. lasami pierwotnymi i wprowadzaniem w życie nowych zasad leśnictwa, opartych na ekologicznych, a jednocześnie ekonomicznych podstawach. O drzewach i życiu lasu pisze z niesamowitą wręcz pasją i ogromną wiedzą, opartą o badania naukowe i wieloletnią praktykę. Jednak to, co najbardziej uderza czytelnika, to miłość, jaką autor darzy drzewa.
Czytamy o tym, jak drzewa czują i jak się porozumiewają, jak otaczają opieką swoje potomstwo i sąsiadów, jak potrafią tworzyć przyjacielskie komuny i wspierać się w potrzebie, tworzyć sojusze z innymi organizmami i zwalczać wrogów.

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

„Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.
Sally McGrane, „New York Times”

 

Pomyślcie co możecie jeszcze zrobić dla naszej planety, starajcie się żyć bardziej ekologicznie. W naszej bibliotece znajdziecie sporo książek z zakresu ekologii, które może  skłonią Was do refleksji i pozwolą żyć lepiej. Zapraszamy!

Źródło : https://kultura.onet.pl/wiadomosci/ksiazki-filmy-i-muzyka-na-miedzynarodowy-dzien-ziemi/3geq6rh

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/312354/sekretne-zycie-drzew 

Opracowała: Jolanta Stoszek