Przed nami kolejny weekend, mam nadzieję, ze równie pogodny i ciepły jak dotychczasowe. Z racji przyznania w dniu wczorajszym Literackiej Nagrody Nobla za 2021 roku Abdulrazakowi Gurnahnowi, w nawiązaniu do tego wydarzenia dziś proponuję  książkę naszej noblistki Olgi Tokarczuk „Opowiadania bizarne”. Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość.

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.

Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.
Zapraszam do lektury, czekamy na Was w bibliotece.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4823352/opowiadania-bizarne

Opracowała : Jolanta Stoszek