Przed nami kolejny weekend, tym razem już zdecydowanie jesienny, chłodniejszy. Czas politycznie mało stabilny, konflikty piętrzące się tu i tam. Dla zrozumienia tego trudnego świata proponuję dzisiaj reportaż znakomitego dziennikarza Wojciecha Jagielskiego pt.„ Strona świata” . Jest to opowieść o miejscach, od których zależy więcej, niż nam się wydaje.

Strefy chaosu i punkty zapalne. Kraje niespełnionych marzeń i wielkich obietnic. W polskich mediach niewiele się o nich mówi, ale to właśnie tam dokonuje się zmiana, która wpłynie na naszą europejską rzeczywistość. Reportaże Wojciecha Jagielskiego zmuszają do porzucenia bezpiecznych stereotypów.

Strona świata jest wyborem najciekawszych, aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z ostatnich lat, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Mistrz reportażu, opowiadając o Bliskim Wschodzie, Afryce, Indiach i krajach Kaukazu, łączy niezwykłą wiedzę, dogłębną znajomość miejsc i charakterystyczny dla siebie styl. Z opowieści zwykłych ludzi i biografii władców tworzy barwny i spójny obraz współczesnego świata. Pozwala nam poznać i zrozumieć miejsca, w których rozstrzyga się kształt przyszłości.

 

„Strona świata to fascynująca narracja autora na temat współczesnej sytuacji geopolitycznej, w której główną rolę gra zawsze człowiek. Sięgając po książkę odkryjemy wiele nieznanych nam zakątków świata. Będziemy mieli szansę zobaczyć je zarówno z perspektywy charyzmatycznych przywódców, też krwawych dyktatorów, czy też zwykłych mieszkańców terenów, na terenie których toczy się konflikt.
Poza wartością kronikarską, w której autor staje się historykiem współczesności, reportaże Jagielskiego mają również za zadanie uwrażliwić nas i skłonić do zastanowienia się nad tym kim jesteśmy i gdzie obecnie w skali globalnej się znajdujemy. Oraz co możemy z tym zrobić.
To teksty wypełnione refleksją nad kierunkiem, w którym jako świat zmierzamy. Czy to w kontekście politycznym, czy w przez pryzmat drastycznie postępującej urbanizacji. Książkę tę, zarówno poprzez jej aktualną tematykę, jak i prognozujący styl narracji, polecam każdemu. Być może za jakiś czas wrócimy do niej i przekonamy się, że wszystko co nastąpi, zostało już zapisane?”

Zapraszam do biblioteki, dobrego weekendu!

Źródło:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4932335/strona-swiata-reporter-o-swiecie-ktory-gwaltownie-sie-zmienia
https://www.coprzeczytac.pl/recenzja-ksiazki-strona-swiata-wojciecha-jagielskiego/

Opracowała: Jolanta Stoszek