Dzisiaj jako książkę tygodnia proponuję wam piękną , wzruszającą i jednocześnie zabawną opowieść o przemijaniu czasu i sile miłości.

Marny” Andrewa Seana Greera to opowieść o Arturze Marnym, który niedługo skończy pięćdziesiąt lat, jego życie jako powieściopisarza jest co najmniej nieudane. Gdy otrzymuje zaproszenie na ślub od swojego byłego chłopaka, z którym był przez dziewięć lat, nie wie, co ma zrobić. Nie może go przyjąć, bo sytuacja będzie niezręczna, nie może tak po prostu odmówić, bo wyglądałoby to żałośnie. Zaczyna więc akceptować zaproszenia na konferencje, wykłady i inne wydarzenia literackie na całym świecie.
W czasie podróży przez Francję, Indie, Niemcy i Japonię Artur prawie się zakochuje, niemalże umiera i nie chce stawić czoła trudnej sytuacji, z którą musi się zmierzyć. Mimo wszystkich nieszczęść, wpadek, nieporozumień i błędów tytułowego bohatera Marny to przede wszystkim wzruszająca historia miłosna.

„Ta opowieść jest przed wszystkim fantastycznie skomponowana i sprawia prawdziwą przyjemność lektury. W zmaganiach z nadchodzącą „pięćdziesiątką“ bohatera pomagają literacka finezja i świetny inteligentny ironiczny język. Udało się też obronić konwencję melodramatu – jest wykwintnie, wrażliwie, ale i zabawnie.
Marny wzrusza i to w takim przyjaznym stylu czytelniczej egzaltacji. Idealnie się poznaje te perypetie, podróżując po całym świecie wraz z bohaterem, bo czas z tą książką to tak naprawdę intymne, niekiedy wstydliwe spotkanie z „męką zmagania się z samym sobą“. Ale stale obecne przymrużenie oka wywołuje tylko nieszkodliwe dla naszego ego, bo zaskakujące i wyborne odczucia lekturowe”. – Mich Pabian, autor bloga Czytacz Szperacz

Powieść uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2018, zapraszamy do biblioteki, książka czeka.

źródło : https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909254/marny

opracowała: Jolanta Stoszek