Jodi Picoult : W naszym domu
Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać swoich myśli i uczuć. Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny, inteligentny i elokwentny chłopak, jednak każde odstępstwo od codziennej rutyny, każda zmiana w ustalonym porządku dnia może wytrącić go z równowagi. Nieważne, czy chodzi o zbyt jasne światło, dotyk obcej osoby, szelest zgniatanego papieru, pomarańczowy kolor, czy nieodpowiednią konsystencję płatków śniadaniowych z mlekiem – Jacob potrafi wpaść w furię z byle powodu. Ma też, jak wielu młodych ludzi z zespołem Aspergera, obsesyjne zamiłowanie do jednej, specjalistycznej dziedziny – w jego przypadku jest to analiza kryminalistyczna. Chłopak pojawia się w miejscach, gdzie policja prowadzi śledztwo, instruuje detektywów, co należy robić… a do tego najczęściej ma rację.
Nora Roberts : Gorący lód
Whitney MacAllister wraca do Nowego Jorku po niezbyt udanym pobycie w Paryżu. Cóż jeszcze może zadziwić młodą i piękną dziedziczkę olbrzymiej fortuny? Ekskluzywne kluby, weekendy na Martynice, towarzystwo sławnych i bogatych to dla niej chleb powszedni. Dopiero kiedy los styka ją z mężczyzną o bardzo podejrzanej profesji i reputacji, dziewczyna odczuwa dreszczyk emocji. Wkrótce jednak to, co wydawało się zabawnym przerywnikiem w udanym życiu, zmienia się w niebezpieczną przygodę.
Michael Crichton : Park Jurajski
Dzięki zaangażowaniu ekscentrycznego milionera na niewielkiej wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park, którego największą atrakcją są żywe dinozaury, sklonowane za sprawą DNA pozyskanego z krwi zatopionych w bursztynie owadów. Niestety stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli – dinozaury wydostają się na wolność i rozpoczynają polowanie na inne stworzenia oraz… ludzi.
Janet Farell : W królestwie węża
W sercu amazońskiej dżungli odkryto ruiny starożytnej świątyni. Indianie nazywają ją Domem Bogów i wierzą, że to siedziba bóstwa śmierci o wężowej głowie. Jessica Bannister wyrusza do Ameryki Południowej, by zbadać tajemnicze miejsce kultu. Napędza ją nie tylko dziennikarska ciekawość, ale i pragnienie odnalezienia wujka, który wiele lat temu zniknął w tamtej okolicy. Gdy dociera na miejsce, okazuje się, że jest obserwowana przez zimne gadzie oczy…
Janet Farell : Duch mnicha
Stary klasztor na dalekiej prowincji Irlandii Północnej. Wieki temu mnisi opuścili go w pośpiechu, gdyż straszył w nim duch opata Victora Corbeta. Jednak Jessika Bannister nie obawia się zjaw ani upiorów. Szuka ukrytego w mrocznych zakamarkach klasztoru starożytnego kielicha, który ma magiczną moc. Plany krzyżuje jej nagłe pojawienie się ducha mnicha…
Janet Farell : Testament magika
Seria książek o dziennikarce Jessice Bannister. Kobieta odkrywa, że posiada dar widzenia zjawisk paranormalnych. Dar wykorzystuje do rozwiązywania tych najbardziej mrocznych stając się postrachem tych, którzy woleliby pozostać niezauważeni. Każdy tom to kolejna odsłona jej emocjonujących przygód.
Janet Farell : Sekret czarnego kruka
Jessica Bannistera ma przeprowadzić wywiad z Catherine Wilson,gwiazdą muzyki country. Okazuje się,że wokalistka skrywa mroczną tajemnicę,a jej życie jest zagrażone. Czyha na nią Czarny Kruk-groźny mężczyzna,mający władzę nad ptakami…
Janet Farell : Noc duchów
Jessica Bannister dostaje zlecenie przeprowadzenia wywiadu z hrabiną Rosemarin Gathrie, znaną pisarką, która w swoim zamku organizuje seanse spirytystyczne. Podczas jednego z nich okazuje się, że dokonano tam morderstwa i że sprawcą jest ktoś z uczestników seansu. Czy szósty zmysł nie zawiedzie Jessiki i uda się jej wskazać mordercę ?
Irma Kozina : Polski Design
Design pod flagą biało-czerwoną to nie tylko domena współczesnych projektantów. Warto zdać sobie sprawę, że na polską markę artyści, architekci, konstruktorzy i projektanci pracują już od początku 1900 roku. Innowacyjne i kreatywne pomysły, które czerpią inspiracje z polskiej kultury, zachwycają od lat. Polski design ma się dobrze i zaświadcza o tym dr hab. Irma Kozina, historyk sztuki, która w ciekawy sposób opowiada o kolejach wzornictwa polskiego. Liczne archiwalne i współczesne fotografie tworzą obraz rodzimego designu.
Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków 966-2016
„Z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu oraz początków państwowości polskiej nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukazała się bogato ilustrowana publikacja” Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków. 966-2016″”. Specjalne listy otwierające naszą publikację przekazali: prezydent RP Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak. Kolejne rozdziały książki napisali historycy: prof. Stanisław Rosik, prof. Paweł Kras, prof. Dariusz Kupisz, prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Bohdan Cywiński, Prof. Jan Żaryn. Czytelnik znajdzie tu mapy, zdjęcia dzieł sztuki i obiektów sakralnych pozyskanych z muzeów oraz instytucji kultury zarówno Polski, jak i Europy. Starannie opracowane opisy pod ilustracjami stanowią cenne uzupełnienie treści merytorycznej sześciu esejów historycznych. Miłośników historii zainteresuje z pewnością kalendarium ozdobione herbami dawnych ziem polskich zamieszczone na końcu książki.”
Ewelina Karpińska- Morek : Kolacja bałwochwalców
Z Polski, Węgier i Wielkiej Brytanii zostają skradzione cenne relikwie. Ten, kto kradnie, zostawia ślady.
Jednocześnie na terenie przyszpitalnego parku w Kobierzynie zostają znalezione zwłoki emerytowanego fizyka, zafascynowanego rzeźbami balansującymi Jaksy – artysty, który ma pracownię na terenie szpitala. Obrażenia na ciele pacjenta wskazują na udział osób trzecich.
Gdy okazuje się, że zuchwała kradzież relikwii w Krakowie jest trzecim tego typu zdarzeniem w ostatnim czasie, Kościół zaczyna się niepokoić. Kuria zaprasza do tajnej współpracy dziennikarkę Laurę Farkas, która przypadkowo weszła w posiadanie niewygodnych informacji. Oferuje jej, w zamian za milczenie, wyłączność i pierwszeństwo w dostępie do źródeł i ekspertów.
Andy Weir: Projekt Hail Mary
Samotny astronauta musi uratować Ziemię przed katastrofą.
Z załogi, która wyruszyła na straceńczą misję ostatniej szansy, przeżył jedynie Ryland Grace. Teraz od niego zależy, czy ludzkość przetrwa.
Tylko że on na razie nie ma o tym pojęcia. Z początku nawet nie pamięta, kim jest, więc skąd ma wiedzieć, czego się podjął i jak ma tego dokonać?
Na razie wie tylko tyle, że przez bardzo długi czas był pogrążony w śpiączce. A po przebudzeniu znalazł się niewyobrażalnie daleko od domu. Całkiem sam, jeśli nie liczyć ciał zmarłych towarzyszy.
Czas płynie nieubłaganie, a oddalony o lata świetlne od innych ludzi Grace jest zdany wyłącznie na siebie.
Ale czy na pewno?
Maria Jolanta Olszewska : Konopnicka- raz jeszcze
Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących sięjej twórczością. Zaprezentowane spektrum interpretacji wybranych dzieł, ich recepcji i edycji, odpowiada wielości zainteresowań kulturowych i społecznych autorki. Daje się ona bliżej poznać nie tylko jako wrażliwa poetka i pisarka utworów dla dorosłych i dzieci, lecz także jako m.in. krytyczka, redaktorka i tłumaczka z kilku języków obcych. Wieloletnia podróżniczka po Europie okazuje się wnikliwą obserwatorką krajobrazów, mieszkańców i kultury odwiedzanych miejsc, czemu daje wyraz w powstających na bieżąco literackich impresjach, reportażach i korespondencji. Czytana przez wszystkich, zarówno zwolenników, jak i przeciwników w swoich czasach ma doskonałą okazję raz jeszcze na dobre zagościć w czytelniczej świadomości współczesnego odbiorcy.
Manuskrypt Chopina
“Manuskrypt Chopina” to jedyny w swoim rodzaju thriller, efekt pracy piętnastu światowej sławy autorów. Jeffery Deaver wymyślił postaci oraz zawiązał akcję, pozostali pisarze napisali kolejno rozdział po rozdziale. Żaden z nich nie wiedział jednak, jak potoczy się akcja, który bohater pozostanie przy życiu oraz które wątki zostaną kolejno rozwinięte. Pomysłodawca “Manuskryptu Chopina” – Jeffery Deaver, zainspirowany swoimi wizytami w Polsce, umiejscowił akcję pierwszego rozdziału w Warszawie oraz w Krakowie. Wiele polskich akcentów można też odnaleźć w całej powieści.
Eseje o Niepodległej pod red. Rafała Wiśniewskiego
Powrót do historii jest wezwaniem ku niepodległości. Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Nie brakowało tego psalmowego zastanowienia z poematu Karola Wojtyły w polskiej drodze do niepodległości. Zapomnienie i czuwanie. Historia jest dziedziną czuwania ludzi wolnych. Niepodległość jest ich zadaniem. Tak się dzieje historia Polski. Publikacja jubileuszowa pod red. Rafała Wiśniewskiego jest rozmaitością świadectw i doświadczenia polskiego czuwania nad niepodległością, czuwania ludzi kultury, polityki, nauki, ekonomii. Ludzi zmagania wojennego, także ofiar i klęski, przede wszystkim odwagi, poświęcenia, wzniosłości, honoru, pracy i tryumfu myśli i czynu wolnego. Prof. dr hab. Andrzej Wojtowicz
Świadectwo- mit- tajemnica o Gustawie Herlingu- Grudzińskim pod red. Zdzisława Kudelskiego
Tom jubileuszowy wydany z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zawiera zbiór esejów i artykułów naukowych odnoszących się do literackiego oraz publicystycznego dorobku pisarza. Przedstawiciele świata humanistyki ukazują jego życie i twórczość z perspektywy najnowszych badań. Ujęcia interpretacyjne zostały wzbogacone zarówno o świadectwa przyjaciół Herlinga, jak i głos samego twórcy.
Życie- twórczość-konteksty . Eseje o Stanisławie Moniuszce pod red. Magdaleny Dziadek
Publikacja przygotowana w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki 2019. Monografia pt. „Życie – Twórczość – Konteksty. Eseje o Stanisławie Moniuszce” zawiera artykuły uznanych muzykologów, historyków, kulturoznawców i filologów stanowiące dopełnienie wizerunku Stanisława Moniuszki o wątki dotąd niepodejmowane oraz analizę recepcji jego muzyki i jej funkcji we współczesnej kulturze. Społeczno-kulturowe tło twórczości Moniuszki poszerzone zostało o tezy na temat dorobku kompozytora z perspektywy polskiej i europejskiej sztuki muzycznej i teatralnej oraz studia na temat wybranych aspektów jego spuścizny.
Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego pod red. Jacka Kopcińskiego
W tomie zawierającym oryginalne teksty napisane z okazji setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego autorzy na nowo odczytują dzieła wyjątkowego twórcy. Motywem przewodnim publikacji jest dom poety. Interpretowany jest bardzo szeroko – jako materialne miejsca zamieszkiwania artysty w Warszawie i w odwiedzanych w czasie podróży zagranicznych miastach i jako miejsce jego działalności teatralnej. Dom poety to także metafizyczne przestrzenie artystycznej twórczości autora. Opisany w esejach chociażby świat poezji lingwistycznej, tradycji literackiej i teatralnej oraz inne światopoglądowe, filozoficzne i psychologiczne zadomowienia artysty intrygują nie tylko wielbicieli jego twórczości.
Sejm niemy. Między mitem a reformą państwa pod red. Michała Zwierzykowskiego
Książka jest pierwszą w polskiej historiografii próbą wieloautorskiego, monograficznego ujęcia dziejów oraz szerokiego kontekstu jednego z najważniejszych sejmów dawnej Rzeczypospolitej – jednodniowego Sejmu Niemego 1717 r. Teksty autorstwa 14 najwybitniejszych znawców problematyki parlamentarnej, politycznej i wojskowej 1. połowy XVIII w., zatrudnionych w najważniejszych uniwersytetach i instytutach naukowych Polski i Litwy, złożyły się na kompleksowe podsumowanie wcześniej znanych źródeł i ustaleń historiografii polskiej na temat Sejmu Niemego.
Architekci sejmowi: Skórewicz, Pniewski, Szczepkowski
Przedmiotem książki jest przedstawienie krótkiej sylwetki artystów na tle ich dorobku, a także ich osobistego wkładu w rozbudowę gmachów Sejmu. Ma ona charakter niewielkiego albumu, zamieszczone w niej fotografie ilustrują twórczość architektoniczną i rzeźbiarską K. Skórewicza, B. Pniewskiego i J. Szczepkowskiego. Książka przeznaczona jest dla czytelnika zainteresowanego sztuką polską XX wieku, a szczególnie jej koncepcjami i detalami architektonicznymi budynków użyteczności publicznej.
Urszula Świderska- Włodarczyk : Autorytety parlamentarne
Autorka podjęła się zadania mieszczącego się na pograniczu wielu dyscyplin naukowych, między innymi dziejów politycznych, literaturoznawstwa, psychologii, częściowo nawet socjologii. Postanowiła ukazać ludzi, którzy swoją działalnością publiczną tworzyli wzory postępowania dla polskich parlamentarzystów. […] Niewątpliwie odtworzenie wzorca osobowego dla poszczególnych grup ludzkich stanowi ważne zadanie, realizacja którego może nie tylko naświetlić wiedzę o przeszłości, lecz być także użyteczna dla czasów współczesnych. […] Tym samym podjęty przez autorkę temat może mieć ważne znaczenie dla dzisiejszej polityki, dla programów pedagogicznych, poszukujących potrzebnych sobie odniesień.
13 grudnia. Świadectwa stanu wojennego.
Antologia najważniejszych świadectw stanu wojennego zebranych przez KARTĘ. Zawiera zarówno indywidualne relacje osób doświadczających skutków tamtych wydarzeń: internowanych, konspiratorów, zwykłych ludzi, jaki i fragmenty „zbiorowego dziennika stanu wojennego” (stworzonego przez podziemne środowisko KARTY w 1982 roku). Teksty ułożono w chronologiczną całość, która staje się próbą interpretacji ówczesnej rzeczywistości, pozwala także dotknąć jej najbardziej dramatycznych wymiarów. Do książki dołączone jest kalendarium przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego oraz kalendarium najważniejszych zdarzeń z okresu 13 grudnia 1981 – 31 grudnia 1982.
Oppidum nostrum Mislimicze. dokumenty monarsze dla miasta Myślenic z czasów piastowskich i jagiellońskich
Autorami książki są prof. dr hab. Maciej Mikuła i dr hab. Krzysztof Fokt, czyli dwaj pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast redaktorem prowadzącym i jednym z inicjatorów publikacji jest dr Łukasz Malinowski, Dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Badacze, na prośbę muzeum, podjęli się trudnego zadania edycji oraz przekładu na język polski osiemnastu dokumentów z okresu od XIII do XVI wieku, które dotyczą bezpośrednio historii Myślenic. Warto podkreślić, że wiele z tych dokumentów zostało po raz pierwszy przełożonych na język polski, dzięki czemu te źródła, dotychczas dostępne wyłącznie dla wąskiej grupy specjalistów, w końcu zostają udostępnione dla szerokiego grona miłośników historii naszego miasta. W zbiorze znajduje się między innymi ten najważniejszy dla nas dokument, z 11 listopada 1342 r., który dotyczy dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego sprzedaży sołectwa myślenickiego dwóm „inwestorom” noszącym wspólne imię Hynko. Wielu czytelników zainteresuje też dokument datowany na lata 1253 – 1258, w którym po raz pierwszy wymieniono nazwę Myślenice. W zbiorze znalazły się też dokumenty odnoszące się do rozwoju przestrzennego miasta, do jego ustroju, cechów, jarmarków, poszukiwań górniczych i obowiązków wojskowych mieszkańców miasta. Istotną częścią publikacji jest również potwierdzenie wójtostwa myślenickiego z 1 listopada 1515 r., dokonane przez króla Zygmunta I Starego.