Krzysztof Penderecki – Wybitny polski muzyk, kompozytor i dyrygent wszechczasów.
W niedzielę29 marca 2020 odszedł jeden z najwybitniejszych muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Zmarł po długiej ciężkiej chorobie w swoim domu pod Krakowem.
Wartościowe i zarazem ciekawe informacje na temat życia i twórczości wybitnego artysty dostępne są pod adresami:
wyczerpujący życiorys
https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-penderecki
ciekawostki i cytaty
https://zyciorysy.info/krzysztof-penderecki/
największa miłość
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/krzysztof-penderecki-nie-zyje-z-zona-przezyl-razem-50-lat/wg04wb4
Polecamy również książki biograficzne o artyście:
1. Penderecki tom 1. „Rozmowy lusławickie” – to zapis rozmów z Krzysztofem Pendereckim prowadzonych przez profesora Mieczysława Tomaszewskiego, wybitnego muzykologa, wieloletniego dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Panowie dyskutują o sprawach ważnych w życiu i twórczości Kompozytora, a Mieczysław Tomaszewski, jako świetny znawca tematu nadaje tym dialogom niepowtarzalny charakter, sprawiając, że jest to nie tylko wywiad-rzeka, ale lektura, która staje się fascynującą przygodą. Uzupełnieniem rozmów są zdjęcia z rodzinnego archiwum.
Tom 2. – „Lusławickie ogrody” – to wydawnictwo albumowe, przedstawiające wspaniałe arboretum Krzysztofa Pendereckiego założone przez niego wokół dworu w Lusławicach. Na malowniczych fotografiach Marka Bebłota, można oglądać piękno i nastrój lusławickiego parku, z wielką pieczołowitością komponowanego przez Mistrza od 30 lat. Ten tom ukazuje inne oblicze sławnego Kompozytora – świetnego znawcy przyrody, przede wszystkim drzew, miłośnika wszystkiego, co w naturze piękne.
2. Krzysztof Penderecki Katarzyna Janowska Piotr Mucharski „ Pendereccy. Saga rodzinna”
Krzysztof Penderecki z okazji swoich 80. urodzin obdarowuje czytelników wyjątkowym prezentem: autobiografią, w której ukazuje się od bardziej prywatnej strony, dotychczas pozostającej w ukryciu. Oczywiście ci, którzy chcieliby prześledzić muzyczną drogę mistrza, również nie będą zawiedzeni, jednak ta książka to przede wszystkim Krzysztof Penderecki pośród rodziny, przyjaciół, w Lusławicach, wśród drzew i dźwięków.
Jego babcia była Ormianką, a dziadek Niemcem. Ojciec i dziadek fascynowali się grecką literaturą i kulturą, dlatego Penderecki przyznaje się do wychowania w tradycji śródziemnomorskiej. Autor wspomina młodość: studia, przyjaźnie, pierwsze sukcesy, początek drogi do międzynarodowej sławy. Książka zawiera też odpowiedzi na wiele pytań, które odkryją, jaki jest Krzysztof Penderecki dla bliskich i przyjaciół, uczniów i kolegów, co myśli o swoim życiu i drodze, jaką przebył, komu zawdzięcza sukces, co najbardziej w życiu ceni, jak i kiedy wypoczywa, czy lubi spotkania z ludźmi, a kiedy potrzebuje samotności.
https://www.legimi.pl/ebook-pendereccy-saga-rodzinna-krzysztof-penderecki,b127687.html
3. Krzysztof Penderecki „ Czarna maska. Współczesny taniec śmierci”
Publikacja prezentuje szeroki kontekst twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Reprodukcje słynnych przedstawień tańca śmierci, szkiców opery oraz dokumentację fotograficzną spektakli poprzedzają eseje T. Chrzanowskiego „Teologia grozy”, M. Tomaszewskiego „Słuchając Pendereckiego” oraz R. Chłopickiej „Temat śmierci w teatrze Krzysztofa Pendereckiego”.
4. Kalina Cyz „Najdzielniejszy z dziadków. Rzecz o tym, jak poznałem Krzysztofa Pendereckiego”
Pozycja dla najmłodszych.
Krzyś ma osiem lat i gra na skrzypcach. Dużo czasu spędza z dziadkiem, który uczy go słuchać muzyki i otwierać serce na wszystko, co ona przynosi. W opowieści Najdzielniejszy z dziadków losy bohaterów splecione są niczym melodie w wielogłosowych utworach Krzysztofa Pendereckiego. A właśnie – czy mały Krzyś to Krzysztof Penderecki?
Jolanta Stoszek