Zmarł Emil Biela, doktor nauk humanistycznych, poeta i prozaik, nauczyciel i jeden z najbardziej znanych i najbardziej zasłużonych mieszkańców Myślenic. Dla wielu z nas pierwszy polonista w SP nr 2 w Myślenicach. Postać ze wszech miar wyjątkowa, w krajobrazie kultury naszego miasta – ważna , wyrazista i mądra. Niezwykły człowiek, który uczył odwagi, fantazji, myślenia „pod prąd” i na przekór.

Odszedł w wieku 82 lat.

Urodził się w Myślenicach w 1939 roku. Był autorem kilkudziesięciu książek. Pisanie było jego pracą i pasją, ale pasjonowało go także malowanie, którym zajmował się amatorsko w wolnych chwilach.
Z Zarabia, gdzie stoi jego dom i gdzie mieszkał, do centrum Myślenic docierał najczęściej na rowerze. Jego sylwetka na jednośladzie była przez wielu rozpoznawana z daleka.

W 2006 roku został laureatem nagrody starosty myślenickiego w dziedzinie kultury.
Dziękując za to wyróżnienie powiedział, że nagrody zobowiązują do udowodnienia, iż się na nie zasłużyło. Życzył sobie i pozostałym laureatom, aby ich twórczość zawsze pozostawała wolna i niepodległa, bo tylko to zagwarantować może jej wartość.

– Poprzez pisanie spełniam się przecież jako człowiek. To po mnie pozostanie – mawiał.

Zainteresowanych twórczością Emila Bieli zapraszam do biblioteki.

Źródło

https://myslenicka24.pl/odszedl-od-nas-emil-biela/?fbclid=IwAR0h3zdiYPzVOkKDpmVsd5qZNUjHDU-dR_b3bQ0Zh9k9_dvl1fVk3NybJ1c

https://dziennikpolski24.pl/myslenice-zmarl-dr-emil-biela-poeta-i-prozaik-pogrzeb-odbedzie-sie-w-srode-21-kwietnia/ar/c1-15569441

zdjęcie udostępnione z portalu myslenicka24

Opracowała : Jolanta Stoszek