Wracam do was z cyklem „Sztuka w sieci – Ninateka”. W czasie wiosennej kwarantanny było to jedno ze źródeł gdzie mogliście znaleźć wiele ciekawych informacji na temat literatury, sztuki, filmu, teatru. Bogaty portal publikujący to co ważne i ciekawe w szeroko rozumianej sztuce. Dziś pragnę przedstawić wam spektakl „Rewizor” w reżyserii Jerzego Stuhra, w znakomitej obsadzie m. in. Dariusza Gniatowskiego, który zmarł 20 października 2020 w wieku zaledwie 59 lat. Świetny aktor teatralny, jednak ogólnopolską sławę zdobył dzięki roli Arnolda Boczka, sąsiada Kiepskich w serialu „Świat według Kiepskich””. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1986 zadebiutował w roli Mieczysława Walpurga w dramacie Wariat i zakonnica Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze STU w Krakowie. Z teatrem tym był związany przez całą karierę aktorską. Współpracował ponadto z Teatrem Ludowym w krakowskiej Nowej Hucie.
Dariusz Gnatowski mieszkał w Gorzkowie, nieopodal Myślenic.
Jak wspomniałam wcześniej, zapraszam na Arcydzieło rosyjskiej dramaturgii autorstwa Mikołaja Gogola w interpretacji Jerzego Stuhra i gwiazdorskiej obsadzie, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej.

„Rewizor” to arcydzieło dramaturgii rosyjskiej z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli ludzkie wady i tzw. układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu.
Do prowincjonalnego miasteczka trafia przejazdem hulaka i uwodziciel – Chlestakow. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, „z najwyższego rozkazu” kontrolującego całą gubernię. Władze miasteczka, z Horodniczym (Jerzy Stuhr) na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie wciela się w przypisaną mu rolę. Bierze sowite łapówki, chętnie nadstawia ucha na donosy i pochlebstwa małomiasteczkowych notabli, umizguje się do żony i córki Horodniczego, który udzielił mu gościny. W oczach prowincjuszy uchodzi za człowieka, który może wszystko Gdy sytuacja go przerasta, cichaczem czmycha. Jego prywatny list, przejęty przez miejscowych dygnitarzy, ujawnia straszną prawdę.
Jerzemu Stuhrowi , reżyserowi spektaklu, udało się znakomicie wydobyć komizm i sens utworu. Twórca, który wcielił się także w rolę Horodniczego, skupił się na społecznych realiach utworu (rozpasanie i bezczelność władzy, korupcja, strach przed zwierzchnikiem). Sztuka została zrealizowana w scenerii klasycznej z elementami wizualnymi współczesnymi, tak aby satyrę Gogola przybliżyć polskiemu widzowi i jednocześnie być wiernym oryginałowi.

Moi drodzy znajdźcie chwilę na świetny spektakl, zapraszam: https://ninateka.pl/film/rewizor-jerzy-stuhr

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Gnatowski
https://ninateka.pl/film/rewizor-jerzy-stuhr

opracowała: Jolanta Stoszek