Jakiś czas temu prezentowałam Wam książki, które otrzymały w tym 2020 roku nagrody literackie. Była to m. in. „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka oraz „ Pustostany” Doroty Kotas.

Przypomnę, że książka Radka Raka otrzymała Nagrodę Nike, nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Jeśli chcielibyście poznać bliżej Radka Raka i jego twórczość to polecam dzisiaj o godz. 19.30 spotkanie na facebooku https://www.facebook.com/events/1515809275276354. Polecam!

„Pustostany” Doroty Kotas otrzymały Nagrodę Conrada. To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w Warszawie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować Polsce smaczną zupę. Poza tym moc wskazówek dla roślin, jak opiekować się ludźmi i dzieje z życia bazaru. Można kupić i czytać zamiast żyć – świetny pomysł na każdą porę roku.

Teraz obydwie ksiąki wzbogaciły księgozbiór naszej biblioteki, polecamy, zapraszamy do nas, gdy tylko skończy się remont.

Źródło:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4810822/basn-o-wezowym-sercu-albo-wtore-slowo-o-jakobie-szeli

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4910284/pustostany

Opracowała: Jolanta Stoszek