Nowy Rok to czas nowych wyzwań, postanowień, zmian.

Postanowienie noworoczne to tradycja. Każdego roku miliony ludzi podejmują je w nadziei na wywołanie pozytywnych zmian. Zwykle postanawiamy zmienić niepożądaną cechę lub zachowanie, osiągnąć osobisty cel lub w inny sposób poprawić swoje życie. Tematy, które powracają każdego roku, obejmują bardziej aktywne podejście do zdrowia i kondycji, poprawę finansów oraz uczenie się nowych rzeczy dla rozwoju osobistego i zawodowego. Jakie są nasze postanowienia na rok 2022? Każdy sobie sam odpowie. Ja jedynie chciałabym Was zachęcić do czytania.

„Umiejętność czytania wpływa między innymi na lepszy rozwój języka ,poprawia zdolności wzrokowo- przestrzenne i zdolności liczenia abstrakcyjnego. Co ciekawe, poprawia też pamięć krótkotrwałą- czytający w przeciwieństwie do analfabetów o wiele lepiej radzą sobie z powtórzeniem serii cyfr i słów” ( wypowiedź dr Katarzyny Jednoróg).

Nasz mózg nie jest stworzony do czytania. Powstał na długo przed wynalezieniem pisma i na skutek warunków życiowych, które z dzisiejszymi niewiele miały wspólnego. Mało tego, maltretujemy swój układ percepcyjny czynnością niedostosowaną do naszego gatunku. Można zatem powiedzieć, że mózg ma się do czytania „jak traktor do wyścigu formuły 1”.
Czytanie jest dla naszego mózgu bardzo trudną i żmudną umiejętnością (np. nauka czytania w dzieciństwie) i polega na codziennym treningu umiejętności, do której nie zostaliśmy naturalnie przystosowani.
Jaki rodzaj literatury najlepiej czytać? Czy to ma jakieś znaczenie?
Zdolność do aktywowania czołowego płata mózgu mają szczególnie powieści z tzw. wartką akcją oraz powieści obyczajowe. Dzieje się to za sprawą neuronów lustrzanych, które pozwalają nam współodczuwać czyli odpowiadają za empatię. Zatem „wciągamy się” w akcję książki. Badacze tego tematu udowodnili, że ten stan pobudzenia mózgu może trwać nawet kilka dni, ponieważ powieść działa na nas jak „symulator rzeczywistości” i odstresowuje.

Umberto Eco napisał „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Warto na chwilę zapomnieć o trudnej codzienności i odpocząć w innej.
Jakie są inne korzyści z czytania?
Przeczytane lektury wzbogacają nasze zasoby językowe, pomagają w nazywaniu i rozumieniu emocji ,rozwijają umiejętności komunikacyjne… Lista powodów jest bardzo długa, ale najważniejsze jest to, aby czytanie było przyjemnością a nie przymusem.

Żródło:
https://www.focus.pl/artykul/czytam-wiec-mysle-inaczej?page=2
https://niestatystyczny.pl/2017/02/02/umysl-na-silowni-co-nam-daje-czytanie-ksiazek/?fbclid=IwAR16rt2qIuvB-9hQ39iteWh-7Z3jmdCnCccHXmmMZOXz0D0-2ZAHXsi6hj
Spitzer M.: Jak uczy się mózg. PWN,2012

opracowała : Jolanta Stoszek