Ponoć dziś dzień czekolady……dla łasuchów i wielbicieli czekolady mam dobrą wiadomość – czekolada obchodzi swoje święto kilka razy w roku. Np. 7 lipca przypada Światowy Dzień Czekolady i tę uroczystość obchodzi się co roku z okazji rocznicy wprowadzenia czekolady do Europy. Z kolei największa w Polsce marka czekoladowa E.Wedel Dzień Czekolady obchodzi 4 września, aby pielęgnować historię i tradycję zapoczątkowaną przez rodzinę Wedlów.

Statystyczny Polak zjada ponad 5 kg wyrobów z kakao rocznie…..dobrze byłoby gdyby tyle książek czytał rocznie! Niemniej to dobry pretekst żeby bliżej przyjrzeć się książkom poświęconym słodyczom.

Oto kilka ciekawych książek, w których czekolada i inne słodycze odgrywają ważną rolę. A co ciekawe, nie będzie wśród nich ani jednego podręcznika kulinarnego

„Charlie i fabryka czekolady” Roald Dahl

Charlie znajduje Złoty Kupon – bilet wstępu do fabryki czekolady Willy’ego Wonki. To najprawdziwsza magiczna kraina!
Po rzece czekolady pływa się tam landrynkową łodzią. Wszystkie rośliny są zrobione ze słodyczy, a niekończące się batoniki można wyciągać z telewizora.
Na koniec wycieczki Charliego czeka niespodzianka, o jakiej nawet mu się nie śniło!

„Smażone zielone pomidory „ Fannie Flagg

To kultowa powieść, która stała się inspiracją dla rewelacyjnego filmu w reżyserii Jona Avneta. Evelyn przechodzi w swoim życiu trudne chwile. Kiedy odwiedza teściową w domu spokojnej starości poznaje pewną starszą Panią, która zaczyna opowiadać Evelyn historię swojego życia. Wraca we wspomnieniach do przeszłości i do kawiarni Whistle Stop Cafe, którą prowadzą dwie przyjaciółki. Kobiety stworzyły miejsce spotkań dla całego miasteczka Whistle Stop w Alabamie. Każdy może tu liczyć na kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym…

„Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy” Małgorzata Gutowska-Adamczyk

W czasie wykopalisk prowadzonych na gutowskim rynku, archeolodzy dokonują fascynującego odkrycia, które wzbudza wielkie zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Iga za wszelką cenę chce rozwikłać rodzinną zagadkę z przeszłości i dowiedzieć się, czy stara przepowiednia naprawdę mogła się spełnić. W poszukiwaniu rozwiązania tajemnicy przeszłości, czytelnik, razem z bohaterką, prześledzi porywającą historię jednego z najważniejszych mazowieckich rodów – od rozkwitu aż po upadek. Sama cukiernia i sprzedawane w niej łakocie są tłem akcji powieści, ale odgrywają w niej znaczącą rolę.

Harry Potter

Żadna z części Harry’ego Pottera nie ma w tytule nazwy żadnego ze słodyczy, tym bardziej czekolady. Ci, którzy czytali sagę J.K. Rowling jednak dobrze wiedzą, że słodycze odgrywają ważną rolę w serii. Już na samym początku Harry zostaje obdarowany zgniecionym przez Hagrida tortem. Również jeden z pierwszych kontaktów Harry’ego z magią wiąże się ze słodyczami – podczas podróży do Hogwartu przyszli czarodzieje mają okazję skosztować różnych magicznych słodkości, w tym uciekających czekoladowych żab. Najsłynniejszymi słodyczami, powracającymi na kartach w całej serii, są fasolki Bertiego Botta, które mają bardzo „specyficzne smaki”. Słodycze stają się dla bohaterów również środkiem do rozwiązania przeróżnych zagadek. Wystarczy wspomnieć o babczekach, pojawiających się w drugiej części serii, po zjedzeniu których Crabbe i Goyle tracą przytomność.

Zapewne sami macie również swoje ulubione książki związane ze słodkościami. Wieczorem celebrujmy słodkie święto w towarzystwie dobrej książki będzie to wyborna uczta. Smacznego!

 

 

Źródło: https://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/12-kwietnia-to-dzien-czekolady-jeden-z-kilku-w-ciagu-roku,197552.html
https://niestatystyczny.pl/2019/07/06/dzien-czekolady-najciekawsze-ksiazki-ze-slodyczami-w-tle/
https://lubimyczytac.pl/

Opracowała: Jolanta Stoszek