W przededniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada przypomnę pokrótce historię tego dnia.
Jest to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)”

Współcześnie, obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 w Warszawie], Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast, np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów i Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, Parada Niepodległości w Gdańsku.

W tym roku jednak z racji pandemii coronavirusa zostajemy w domach.

Mam dla was propozycję  na dzień jutrzejszy, mianowicie Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przygotował na ten wyjątkowy dzień montaż widowiska patriotycznego Wolność pisana talentem. Specjalnie dla mieszkańców Gminy Myślenice i nie tylko przygotowane zostało widowisko, w którym udział wzięli artyści profesjonalni i amatorzy związani z Myślenicami. Premiera koncertu odbędzie się 11 listopada 2020 r., o godz. 17.00 na facebooku Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu (@mokismyslenice). Serdecznie was zapraszam !

Oczywiście 11 listopada to także dzień św. Marcina …..więc przy oglądania spektaklu z myślenickeigo MOKiSu obowiązkowo pyszny makowo-orzechowy rogal, smacznego!

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci
https://www.facebook.com/mokismyslenice/

opracowała: Jolanta Stoszek