Dzisiaj dla was to już tylko historia, dla mojego pokolenia wielkie znaczące wydarzenie. A powyższe słowa zostały wypowiedziane przez aktorkę Joannę Szczepkowską. Na kanwie tych słów powstała biograficzna książka Pani Szczepkowskiej „4 czerwca”.
Osobiste i poruszające wspomnienia aktorki, która po raz pierwszy tak szczerze opowiada o dzieciństwie i dojrzewaniu w PRL-u, o dylematach i rozterkach dorosłego życia z polityką w tle, o buncie i rozczarowaniach. Przede wszystkim jednak o nadziei na życie w normalnym kraju.

”Pisząc tę książkę, nie chciałam się wdawać w polityczne dyskusje – czy zrobiłam gest polityczny? Powiedziałam tylko to, co sama chciałam usłyszeć. Pisząc tę książkę, siłą rzeczy musiałam przypomnieć sobie wiele faktów historycznych. W Internecie natknęłam się na przeróżne wersje i interpretacje mojego wystąpienia. Tak musi być. Długo jeszcze moja prosta wypowiedz będzie uwikłana w podejrzenia, spekulacje i wątpliwości.
Jedyne co mogę zrobić to opowiedzieć te zdarzenie, tak jak je pamiętam, i pokazywać wiele innych, które do niego doprowadziły”. Joanna Szczepkowska

 

Do czasów transformacji ustrojowej , przemian po 1989 roku nawiązuje wiele książek. Jedną z nich jest „Niedziela, która zdarzyła się w środę” Mariusz Szczygła.
Zbiór reportaży Mariusza Szczygła to świetny dokument o czasach transformacji. Autor oddaje w nich głos przeciętnym ludziom, przed którymi nowa Polska postawiła nieprzeciętne zadanie – utrzymać się na powierzchni. W starciu z kapitalizmem jedni odnosili sukcesy, inni ponosili porażki. W książce znajdziemy obraz ówczesnej codzienności: masowe zwolnienia, euforia odpraw, beznadzieja zasiłków, rosnąca popularność disco polo, zalew anglicyzmów w języku polskim, pojawienie sią Amwaya, traktowanie obiadu w pizzerii jak wielkiego święta. „Niedziela która zdarzyła się w środę” to migawki z lat 90., które wnikliwie i z empatią dla bohaterów ukazują różne aspekty życia i przemiany, jakie wówczas nastąpiły.

Warto , dziś 4 czerwca zatrzymać się na chwilę, może sięgnąć do literatury historycznej, dowiedzieć się coś więcej na temat, porozmawiać z rodzicami, dziadkami, którzy uczestniczyli bezpośrednio w tych historycznych wydarzeniach.. Zapraszam do lektury.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/74291/4-czerwca

https://www.biblioteka.wroc.pl/home/warto-przeczytac/1252-10-ksiazek-o-transformacji-ustrojowej-w-polsce

opracowała Jolanta Stoszek