Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia. W obowiązku każdego z nas jest dbanie o otaczające nas środowisko. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.
Co zatem możemy sami , niewielkim nakładem, ale z dużym znaczeniem na przyszłości zrobić dla Ziemi?
Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, wziąć worek na śmieci, rękawiczki i posprzątać tereny zielone blisko nas np. las, park albo osiedle gdzie mieszkamy.
Ten dzień to doskonała okazja do tego, by sadzić drzewa. Jedno zdrowe 10- metrowe drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie.
Kto chce być eko , warto jak najczęściej rezygnować z samochodu i przesiąść się np. na rower.
Segregowanie odpadów to dziś nie tylko moda, to konieczność. Rocznie każdy z nas wytwarza ponad 300 kg śmieci. Nawet kilkadziesiąt procent z tej masy da się poddać recyklingowi.
Nie marnujmy jedzenia. Aż jedna trzecia żywności produkowanej na całym świecie trafia na śmietnik. A tymczasem ponad 820 milionów ludzi cierpi głód
Oszczędzajmy wodę i prąd. Od paru lat susza daje nam się we znaki, produkcja energii zostawia ogromne ślady węglowe.
Naprawiajmy, a nie wyrzucajmy sprzętu, który się zepsuł. Kupowanie wciąż nowych rzeczy to marnowanie zasobów Ziemi, które przyczynia się do postępującej degradacji środowiska.
Pomyślcie co możecie jeszcze zrobić dla naszej planety, starajcie się żyć bardziej ekologicznie. W naszej bibliotece znajdziecie sporo książek z zakresu ekologii, które może skłonią Was do refleksji i pozwolą żyć lepiej. Zapraszamy!
źródło : Dziennik Polski Nr 93/2021 wkładka – Ekologia str. 2
Opracowała : Jolanta Stoszek