Kolejne dni za nami, trudne, niepewne, często męczące poprzez coraz liczniejsze obostrzenia, które są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia, więc nie ma sensu o nich dyskutować, musimy je przyjąć. Miejmy nadzieję, że im poważniej podejdziemy do problemu pandemii, tym szybciej ją pokonamy. Nie ukrywam, że tęsknię już za szkołą, wypożyczaniem książek, za hałasem na przerwach, za kopiowaniem waszych notatek , za normalnym wyjściem do koleżanek i kolegów, brakuje mi naszych rozmów, spotkań, wspólnych działań. Moje szczęście, oprócz rodziny to pies, przynajmniej mogę z nim chodzić na spacery, ale jakie to spacery…. Czas kwarantanny wszystko zmienia w naszym życiu, zakładamy jednorazowe rękawiczki, na twarz maseczki, pilnujemy odległości między sobą, to taka złudna chwilowa ochrona. Za nią kryje się strach, na początku gdzieś odległy, bo przypadków choroby niewiele, ale z każdym nowym zachorowaniem narasta coraz mocniej. Martwimy się o siebie, rodziców, dziadków, ale też o egzaminy, o pracę, pieniądze na życie ,po prostu o przyszłość. Często czujemy się osamotnieni. Nawet ograniczając śledzenie obecnej sytuacji, nie jesteśmy wstanie od niej uciec. Obostrzenia wkradają się w naszą podświadomość, ja już parokrotnie oglądając film, gdzie w scenie występuje grupa osób, bawiących się wspólnie, biesiadujących, rozmawiających wzbudza we mnie zdziwienie „przecież tak nie można” mówi mi wewnętrzne „ja”….. I jak tu żyć normalnie?

Parę dni temu na Facebooku biblioteki koleżanka Magda umieściła przykłady książek o treści psychologicznej pomagających wesprzeć nasze zdrowie psychiczne w tym jakże trudnym dla nas wszystkich okresie, zajrzyjcie do wpisu. Proponuję wam również korzystać ze stron , gdzie specjaliści pomogą, tłumaczą wyjaśniają jak sobie radzić z lękami i strachem w czasie epidemii. Jest tych stron bardzo dużo, po przejrzeniu wybrałam dla was :
https://www.gov.pl/web/koronawirus/10-rad-dla-wszystkich-jak-chronic-zdrowie-psychiczne-podczas-epidemii
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/jak-radzic-sobie-z-lekiem-przed-koronawirusem,6779,n,192
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-oswoic-lek-strach-w-czasie-epidemii
https://www.medexpress.pl/jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne-w-czasie-pandemii/76948

Sięgajcie również po literaturę piękną, czytajcie książki, takie, które przynoszą radość i odprężenie. Słuchajcie ulubionej muzyki, oglądajcie filmy. Proszę o jedno, starajcie się trzymać poziom, wybierając wartościową literaturę, muzykę, film itp. Dużo zdrowia!

Jolanta Stoszek