Mam nadzieję, że propozycje z ubiegłego tygodnia z portalu Ninateka.pl przypadły wam do gustu. Z racji wciąż trwającej kwarantanny pod niezmiennym hasłem #zostańwdomu, dziś proponuję ciąg dalszy spotkań z kulturą w sieci.
Jesteśmy w tygodniu szczególnym dla nas bibliotekarzy, w dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek, świętujemy oczywiście, nie zapominając o was.

Ninetka proponuje od 8- 18 maja ucztę z 20 tytułów filmów dokumentalnych i co ważne przez 10 dni za darmo, bez reklam !
SA to następujące tytuły:
1. Kraina miodu – Honeyland
2. Twarze, plaże – Faces Places
3. Książę i dybuk – The Prince and the Dybbuk
4. Genesis 2.0 Film
5. Niemiecki życiorys – A German Life
6. Nie mrugaj – Robert Frank – Don’t Blink – Robert Frank
7. Sól Ziemi – The Salt of the Earth
8. Michael Caine: Moje pokolenie – My Generation
9. Człowiek – HUMAN
10. Niezwykła propozycja – The Proposal
11. Świadkowie Putina – Putin’s Witnesses
12. Człowiek delfin – Dolphin Man
13. Zjadanie zwierząt – Eating Animals
14. Pogawędki o drzewach to zbrodnia – Talking About Trees.
15. Stroiciel Himalajów – Piano to Zanskar
16. Współczesny mężczyzna – Modern Man
17. Score – muzyka filmowa – SCORE: A Film Music Documentary
18. Wirtualna Republika Ludowa – People’s Republic of Desire
19. Ostatni w Aleppo – Last men in Aleppo اخر الرجال في حلب
20. Scena zbrodni – The Act of Killing
Szczególnie polecam wam do obejrzenia :
„Krainę miodu” -Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

Nominowana do Oscara, baśniowa, choć także do bólu prawdziwa bałkańska opowieść o równowadze, szacunku do przyrody i do drugiego człowieka. Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu czy bieżącej wody. Utrzymuje się z tradycyjnej hodowli miodu, w której panuje zasada „połowa dla mnie, połowa dla pszczół”
„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film otrzymał również dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.
https://ninateka.pl/film/kraina-miodu-ljubomir-stefanov-tamara-kotevska

Ostatni w Aleppo- Feras Fayyad

Poruszająca historia mieszkańców opustoszałego Aleppo, którzy w gruzach niegdyś największego syryjskiego miasta niosą pomoc ofiarom wojny – niezwykle osobiste portrety bohaterów masowej tragedii. Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu Ostatni w Aleppo to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, pomagających ofiarom bombardowań. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. ludzi, najczęściej wyciągając ich spod gruzów gołymi rękami. W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.
Ostatni w Aleppo otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Dokumentalną Warszawy, przyznawaną przez publiczność, Grand Prix Miasta Gdyni i Art Doc Award Bydgoszcz.
https://ninateka.pl/film/ostatni-w-aleppo-feras-fayyad

Sól Ziemi – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salado

Sebastião Salgado, legendarny brazylijski fotograf, podróżował po świecie przez 40 lat. Dokumentował historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian, będąc świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał w samo jądro ciemności, pokazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć. W nowym projekcie fotograficznym Genesis po raz pierwszy odchodzi od fotografii społecznej na rzecz ilustracji piękna Ziemi.

Film prezentuje prace Sebastião Salgado, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów, a także zdaje relację z jego życia, opowiada o przemianie, jaką przeszedł po powrocie do Brazylii i zaangażowaniu się w prowadzenie farmy z żoną Lélią. Na Salgado patrzymy z dwóch perspektyw: jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, jednego z reżyserów dokumentu. Filmowa uczta dla oka, jaką jest Sól Ziemi, staje się jednocześnie pasjonującym, wielowątkowym portretem artysty.

Film uhonorowany nagrodą publiczności na 14. festiwal Millennium Docs Against Gravity, zdobył również liczne nagrody na zagranicznych festiwalach:
Cannes IFF 2014 – Un Certain Regard – Special Jury Prize, Prize of the Ecumenicaal Jury – Special Mention; San Sebastián IFF 2014 – Audience Award; Tromsø IFF 2014 – Audience Award; César 2015 – Best Documentary Film
https://ninateka.pl/film/sol-ziemi

Jeśli macie możliwość i czas to naprawdę warto obejrzeć choć jeden film dokumentalny z listy 20, które wam przedstawiłam. Filmy odnoszą się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Nie brakuje wśród nich tematów związanych z polityką, psychologią, nauką, sztuką czy modą. Podejmują problemy współczesnego świata, zmuszając nas do refleksji nas swoim życiem. W myśl #zostanwdomu to świetna propozycja dobrze spędzonego czasu.

Opracowała Jolanta Stoszek