Wraz z Ninateką wchodzimy w kolejny tydzień kulturalnie i niebanalnie.

Na początek proponuję Wam spektakl z moją ulubioną aktorką Agatą Kuleszą. Thriller psychologiczny o międzypokoleniowym konflikcie, z mroczną tajemnicą w tle. W doborowej obsadzie obok Agaty Kuleszy Janusz Chabor. Byli hipisi, brutalnie skonfrontowani ze światopoglądem córki, całkowicie sprzecznym z ich systemem wartości, to „Komety” w reżyserii Leszka Dawida.

Akcja rozgrywa się nad polskim morzem. Weronika (debiutująca w Teatrze Telewizji Magdalena Jaworska), młoda prawniczka z renomowanej warszawskiej kancelarii, przyjeżdża niespodziewanie do swoich dawno nieodwiedzanych rodziców (Agata Kulesza i Janusz Chabior). Towarzyszy jej dużo starszy Krystian (Piotr Głowacki), szef i jednocześnie kochanek. Szybko okazuje się, że ta wizyta wiąże się przede wszystkim z propozycją biznesową nie do odrzucenia, którą Weronika przedstawia matce i ojcu – dawnym hipisom, obecnie właścicielom ledwo wiążącego koniec z końcem nadmorskiego ośrodka wczasowego. Dochodzi do konfrontacji dwóch całkowicie odmiennych życiowych postaw, wychodzą na jaw tłumione żale i frustracje. W międzyczasie w tajemniczych okolicznościach znika Krystian.

Ten kameralny dramat rodzinny o dość niespodziewanym finale, to próba dotknięcia tajemnicy dynamiki międzyludzkich relacji i jej – czasem – całkowitej nieprzewidywalności.
https://ninateka.pl/film/komety-leszek-dawid

Przed nami lato, wakacje, czas odkrywania nowych miejsc, czas zachwytu i robienia zdjęć. Posłuchajcie co ma nam do powiedzenia o sztuce fotografowania i nie tylko, jeden z najsłynniejszych polskich fotografików Andrzej Tyszko.

W kolejnym odcinku Sztuki ekranowanej odwiedzamy studio znanego polskiego fotografa Andrzeja Tyszki. Artysta opowiada o malarskich aspiracjach swojej twórczości, tajnikach warsztatu fotografa, a także wspomina polską scenę muzyczną z czasów, kiedy rozpoczynał karierę jako autor zdjęć komercyjnych.
Andrzej Tyszko to jeden z najbardziej popularnych fotografów w Polsce. Z powodzeniem łączy działalność komercyjną z aspiracjami fotografa-artysty. „Zawsze próbowałem być takim pomostem pomiędzy sztuką i reklamą. Żeby tam przemycić elementy, które nie są czystą, instrumentalną fotografią, tylko trochę piękna, jakieś inne spojrzenie, trochę niespełnienia, niepewności” – opowiada Tyszko, którego odwiedzamy w jego studiu grafiki reklamowej. Do najsłynniejszych prac artysty, obok cykli portretów polskich i zagranicznych gwiazd muzyki jazzowej, należą nastrojowe akty, które swą szczególną aurę zawdzięczają oryginalnemu operowaniu światłem. Jak przyznaje  artysta, do tworzenia aktów podchodzi bardziej jak malarz niż jak fotograf: „Malarstwo uwielbiam – deklaruje w Sztuce ekranowanej –  Ja w ogóle chciałem być malarzem i to malowanie światłem wynikło z zazdrości malarzom”. Obok opowieści o estetycznych arkanach fotografii usłyszeć możemy o tajnikach warsztatu, o tym dlaczego najbardziej lubi fotografować ludzi, a także wspomnienia dotyczące początków fotografii reklamowej w Polsce.
Andrzej Tyszko – ur. 1952, artysta fotografik. Zaczynał w Artystycznej Grupie Twórczej, aby na początku lat 80. rozpocząć profesjonalną karierę, jako twórca okładek płyt i plakatów. Do najbardziej znanych prac Tyszki należą cykle portretów polskich i zagranicznych gwiazd muzyki jazzowej oraz śmiałe akty, które wystawiane były na kilku wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Od 1990 roku prowadzi autorskie studio fotografii reklamowej.
https://ninateka.pl/film/sztuka-ekranowana-tyszko

Na chwilę relaksu zapraszam do posłuchania nastrojowej muzyki, z poetyckimi tekstami i ciepłym wokalem. Będzie to koncert Skubasa promującego płytę „Made in Polska”.

Radek Skubaja, wokalista i gitarzysta pochodzący z Lublina, ukończył wokalistykę jazzową na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako wokalista współpracuje z Kayah, Smolikiem, Noviką, Fiszem, Emade. We wrześniu 2012 wydał swoją autorską debiutancką płytę Wilczełyko, na której zaprezentował zupełnie nowe rockowe brzmienie. Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki.
https://ninateka.pl/film/made-in-polska-skubas

Opracowała Jolanta Stoszek