Za tydzień o tej porze będziecie już w trakcie wakacji, zatem dziś nasze ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Jak co tydzień zapraszam na małe tete a tete z kulturą. Dzisiaj propozycje muzyczne.
Na początek film dokumentalny o rock’n’rollu „ Będzie głośno” w reżyserii Davisa Guggnheima. Jest to zapis punktu widzenia trzech wirtuozów, należących do trzech różnych pokoleń, pozwala zbliżyć się do nich osobiście i odkryć jak tapicerowi z Detroit, sesyjnemu muzykowi i malarzowi z Londynu oraz siedemnastoletniemu uczniowi z Dublina udało się wydobyć z gitary elektrycznej unikatowe brzmienia i wejść do panteonu gwiazd. W podróżach z Jimmym Pagem, The Edgem i Jackiem Whitem do ważnych miejsc z ich przeszłości wywiązują się niecodzienne rozmowy. Doświadczenia te pozwalają na intymny wgląd w artystyczną genezę każdego z gwiazdorów, czego przykładem jest przemożne doznanie, jakie wywiera utwór Rumble Linka Wraya na Jimmym Page’u, który zaskakuje publiczność improwizowanym koncertem na „air gitar”, wyobrażonej gitarze. A to dopiero początek wrażeń. Rzadko pojawia się film pokazujący więcej niż oszałamiającą powierzchowność legend rocka. Będzie głośno przedstawia osobiste, opowiedziane własnymi słowami historie trzech pokoleń wirtuozów gitary elektrycznej. Ukazuje, jak każdy z nich wypracował swoje wyjątkowe brzmienie i styl gry na ulubionych instrumentach, gitarach-odkryciach i gitarach-wynalazkach. Film, skupiając się na muzycznym buncie artystów, podąża za nimi do ważnych dla nich miejsc i prowokuje do wyjątkowej dyskusji nad tym, jak i dlaczego tworzą.
Opowieściom każdego z gitarzystów o ich własnym muzycznym buncie towarzyszy rock’n’rollowa sesja. Na pustej scenie muzycy zbierają się, podkręcają wzmacniacze i grają. Opowiadają o swoich inspiracjach, wymieniają się historiami i uczą się nawzajem piosenek. W czasie spotkania, na żywo rozbrzmiewa dwugryfowa gitara Jimmy’ego Page’a, zestaw nożnych efektów The Edge’a i nowy mikrofon Jacka White’a, specjalnie wbudowany w jego gitarę. Muzycznej podróży towarzyszy też wizualny rozmach. Zobaczymy kamienne mury Headley Grange, gdzie powstał utwór Stairway to Heaven, odwiedzimy niesamowitą farmę w Tennessee, gdzie Jack White skomponuje na oczach widzów piosenkę, a w skąpo oświetlonym dublińskim studio podsłuchamy The Edge’a zgrywającego ścieżki gitary do nowego singla U2. Obrazy te, podobnie jak opowieści, pozostaną w pamięci jeszcze długo po tym jak wybrzmią elektryczne akordy.
(opis za stroną www.planeteplus.pl)
https://ninateka.pl/film/bedzie-glosno-davis-guggenheim
Zostając w tematyce muzycznej proponuję również dokument o muzyku,
„Youssou N’Dour – Miłość do muzyki” w reżyserii Elizabeth Chai Vasarhelyi
To opowieść o upiosenkarz o głosie, który mieści w sobie całe dzieje Afryki – napisał o nim magazyn muzyczny The Rolling Stone. Urodzony w Senegalu piosenkarz Youssou N’Dour to najbardziej znana twarz afrykańskiej sceny muzycznej. Wychowywał się w domu, gdzie od pokoleń przekazywano sobie muzyczną tradycję griot, śpiewu mówiącego o rodzinie, historii, polityce i religii. Chcę przypominać ludziom o tym, jak wiele mogą osiągnąć – mówi Youssou, oddany misji odbudowywania samooceny Senegalczyków. Zaczynał w zespole Le Super Etoile, w którym odszedł od zachodniego popu i przywracał znaczenie brzmieniom afrykańskim. Światową popularność przyniósł mu utwór 7 Seconds, zaśpiewany z wokalistką Neneh Cherry. Płyta sprzedała się w 2 milionach kopii i wywołała euforię w Senegalu.
Główną osią dokumentu jest okres powstawania i promocji album Egipt. Egipt był projektem ambitnym, przekraczającym granicę popu. N’Dour zapragnął uczcić nim święte miejsca i najważniejsze postaci senegalskich muzułmanów. Miała to być muzyka, której Senegalczycy mogliby słuchać w okresie ramadanu, czasie wyciszenia i oddania się religijnej refleksji. Dla wielu z nich płyta stała się jednak naruszeniem tabu. Strach przed krytyką był tak wielki, że ludzie bali się nie tylko słuchać, ale też rozmawiać o płycie. Film rejestruje obszerne fragmenty koncertów, pokazuje pasję i zaangażowanie N’Doura w walkę z uprzedzeniami.
(Opis za stroną www.filmweb.pl)
https://ninateka.pl/film/youssou-ndour-milosc-do-muzyki-elizabeth-chai-vasarhelyi
Na koniec muzycznie wejdźmy w rytm wakacyjnego błogiego leniuchowania ,w tle…
oczywiście jazz Gregory Porter Band | Warsaw Summer Jazz Days 2014.
Koncert laureata dwóch nagród Grammy, Gregory’ego Portera z zespołem, w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
Gregory Porter to amerykański wokalista, autor tekstów i aktor, laureat dwóch Nagród Grammy za najlepszy wokalny album jazzowy – w 2014 roku za Liquid Spirit i w 2017 roku za Take Me to the Alley. Podczas koncertu w ramach Warsaw Summer Jazz Days, który odbył się 13 lipca 2014 roku w warszawskiej Soho Factory, artysta wystąpił z zespołem w składzie: Gregory Porter – wokal, Chip Crawford – fortepian, Aaron James – kontrabas, Emanuel Harrold – perkusja, Tivon Pennicott – saksofon tenorowy, Yosuke Sato – saksofon altowy, Curtis Taylor – trąbka.
Ale cóż ja tu będę pisała, trzeba posłuchać, wsłuchać się i chłonąć te chwile z piękną, pełną delikatności i nastroju muzyką.
https://ninateka.pl/film/gregory-porter-warsaw-summer-jazz-days
opracowała Jolanta Stoszek