21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w 1952 r. w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu. Zginęło tam wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historię, bogactwo dialektów i tajniki frazeologii.
Język polski kryje w sobie wiele zagwozdek. Według rankingów znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków na świecie. Odkrywanie językowych ciekawostek może być jednak niezwykle inspirujące. Nie tylko 21 lutego — w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego — ale każdego dnia zachęcamy do językowej dbałości i wzbogacania ojczystego słownictwa.
Proponuję wejście na stronę https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/the-ogonek-esi-i-inne-ciekawostki-dzien-jezyka-ojczystego udanej zabawy!
Źródło: https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego;5899911.html
Opracowała: Jolanta Stoszek