Witajcie w kolejny piątek, u progu wyczekiwanego weekendu. Jak co tydzień proponuję wam książkę na ten wolny od nauki czas. Tym razem będą to dwa komiksy, tego gatunku literaturę czyta się zdecydowanie szybciej niż klasyczną powieść, zatem dzisiaj dwie książki.

Pierwsza propozycja to „Kurczak ze śliwkami” Margiane Satrapi.

Iran, lata 50. XX wieku. Sławny w całym kraju muzyk grający na klasycznym perskim instrumencie przeżywa kryzys tożsamości. Nie cieszy go życie ani rodzina, a co gorsza, nie czerpie już przyjemności z gry. Podczas kolejnych kilku dni wspomina najważniejsze chwile swojego życia. Poznajemy barwną opowieść o codziennych kłopotach i radościach głównych bohaterów, ukazaną na tle panoramy dziejów Iranu pierwszej połowy XX wieku. Elementy dramatyczne przeplatają się z humorystycznymi, do tego dochodzi obiektywne spojrzenie na religię i obyczajowość narodu perskiego z epoki, kiedy szachowie dokonywali głębokiej europeizacji Iranu.          „Kurczak ze śliwkami” zdobył nagrodę dla najlepszego albumu roku 2004 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. W 2011 roku powstała jego adaptacja filmowa, wyreżyserowana przez samą autorkę powieści graficznej oraz Vincenta Parronauda.

Drugi komiks to „Kościsko” Karola Kalinowskiego.

Ojciec z synem przyjeżdżają do małego miasteczka, tytułowego Kościska. Niewiele wiemy o ich przeszłości, ale najwyraźniej los ich nie oszczędzał. Teraz marzy im się nowy początek i mają nadzieję, że w tym miejscu wszystko pójdzie dobrze. Szczególnie, że ojciec już pierwszego dnia dostaje prace w lokalnej bibliotece. Jej dyrektor wygląda co prawda dziwne, ale jego zachowanie nie budzi żadnych podejrzeń. Szybko się jednak okazuje, że całe Kościsko jest odrobinę dziwne, a mało kto jest tym, za kogo się podaje…
W „Kościsku” autor „Łaumy” wraca do dziecięcych bohaterów, uroczych miejsc z położonych z dala od cywilizacji oraz stworów i duchów tym razem ze słowiańskiej mitologii. Do tej mieszanki dorzuca jeszcze pewien tajemniczy element, który sprawia, że czytelnik do samego końca opowieści trzymany jest w niepewności i napięciu.

Miłej lektury, jesienne długie wieczory, gorąca aromatyczna herbata, ciepły pled i…..dobra lektura…..pobożne życzenie.

źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3844040/koscisko

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/311724/kurczak-ze-sliwkami

opracowała: Jolanta Stoszek