Witam Was u progu pierwszego weekendu Nowego Roku z nową książką w naszej bibliotece. Tym razem proponuję biografię Jeremiego Przybory pod przewrotnym tytułem „Żuan Don” Marii Wilczek-Krupy. Jest to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski. Historia Jeremiego Przybory, rozpięta na tle trzech epok, to również opowieść o ludziach (Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnale i wielu innych). Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś.
Twórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Niekwestionowany geniusz słowa o wyrafinowanym poczuciu humoru, poeta. Wychował się w nietypowej rodzinie, w latach 30 tych był guwernerem rosyjskiego hrabiego, w czasie wojny prowadził sklep, a w czasie powstania warszawskiego był głosem Polskiego Radia. Choć jego radiowa kariera rozpoczęła się przez przypadek, całe życie był związany właśnie z nim.
Przedwojenny dżentelmen, przystojny i szarmancki, uroczy i kochliwy. Jego sercem rządziły kobiety, niekwestionowaną królową była Agnieszka Osiecka. Prawdziwą miłość i szczęście znalazł dopiero w trzecim małżeństwie, z Alicją Wirth.

Miłośników biografii nie trzeba namawiać , innych zachęcam do zapoznania się z tym wielkim artystą.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5089586/zuan-don-biografia-jeremiego-przybory

Oprac. J. Stoszek