Kazimierz Kutz : Portrety godziwe

Na książkę Kazimierza Kutza – przygotowaną z okazji jego 75 urodzin – składają się arcyciekawe wspominki o przyjaciołach i krajanach, których kojarzymy już z migawek w bestsellerowych Klapsach i ścinkach: Tadeuszu Łomnickim, Zbyszku Cybulskim, Stanisławie Dygacie czy legendarnym oszczepniku Januszu Sidle. Znakomite pióro śląskiego reżysera gwarantuje lekturę lekką, a jednocześnie pełną prawdziwych wzruszeń.

 

Lady Perfect: Sztuka życia czyli encyklopedia dobrych manier

Książka jest zbiorem wskazań i sugestii. Nie należy stosować ich mechanicznie, lecz postepować zgodnie z ich intencją. Dzięki temu nauczymy się respektować potrzeby innych, szanować ich i zachowywać się taktownie i życzliwie. Dobre maniery nie krępują i nie usztywniają, a wprost przeciwnie-zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na luksus bycia sobą.

Książka adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, napisana przez polskiego autora (występującego pod pseudonimem) i osadzona w polskich realiach. Znakomity i niezwykle użyteczny prezent szczególnie dla młodych ludzi.

 

Doroty Uhnak : Śledztwo

W spokojnej nowojorskiej dzielnicy policja znajduje ciała dwóch zamordowanych chłopców. Podejrzenia skupiają się na ich matce, a wstępne wyniki dochodzenia zdają się potwierdzać jej winę. Jednakże detektyw Joe Peters ma wątpliwości, zwłaszcza że śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, na jaw wychodzą nowe fakty…

 

Agatha Christie : Uśpione morderstwo

„Morderstwo nie jest czymś, co można traktować lekkomyślnie” – mówi panna Marple. Gwenda Reed całkowicie się z nią zgadza. Młoda mężatka trafia do domu, w którym w dzieciństwie była świadkiem uduszenia kobiety. Teraz nie wie, czy to nie wytwór jej wyobraźni. Nie wiedział tego również jej ojciec, który zmarł w przekonaniu, że zabił żonę. Gwenda wyjaśnia zagadkę zniknięcia macochy i dopowiada losy ojca. Podróż w mroczną przeszłość wyzwala w bohaterach silne emocje.

 

Izabela Sowa: Zielone jabłuszko

Połowa lat osiemdziesiątych. Polska pogrążona w kryzysie i szarej beznadziei. Ania Kropelka mieszka z prababcią, babcią, dziadkiem i kotem Dziurawcem w małym, cichym, trochę nudnym miasteczku. Każdy tutaj żyje życiem innych i marzy o ucieczce za ocean, ale niewielu decyduje się na ten krok. Wolą czekać na cud. Tylko mamie Ani się udało. Jednak Ania nie chce wyjeżdżać. Kocha swoje miejsce na ziemi.

Sentymentalna podróż do czasów, kiedy każde mieszkanie zdobiła meblościanka, w supersamach walczyło się o frykasy na kartki, na listach przebojów królowała Sabrina i tylko uczucia były takie jak dziś. Przyjaźń i miłość tak samo słodkie, a rozczarowanie i odrzucenie – gorzkie.

 

Agatha Christie : Podróż w nieznane

Dreszczowiec z lat 50, w którym pobrzmiewają echa zimnej wojny i lęk przed komunizmem.
Groźne idee są zaraźliwe, więc znikają naukowcy… Na zlecenie wywiadu Hilary szuka jednego z zaginionych, udając jego żonę. Podczas „podróży w nieznane” trafi do ukrytego laboratorium, gdzie rodzi się Trust Wielkich Umysłów – pomysł szaleńca rodem z Orwella.
Jakie są motywy zdrady i czy ze złotej klatki można uciec? Przygody w konwencji Bonda, a na deser wątek polski i dowód, że najlepszym przyjacielem kobiety są … perły.

 

Robin Cook: Zaraza

Na stół autopsyjny Jacka Stapletona trafiają zwłoki pacjenta jednego z nowojorskich szpitali. Patolog ze zdumieniem konstatuje, że umarł on na… dżumę. Wkrótce podobne przypadki zaczynają się mnożyć, a choroby, z którymi styka się Stapleton, są coraz dziwniejsze. Wszystko wskazuje na celowe zarażenia. Zaniepokojony patolog wszczyna prywatne śledztwo. Wpada na trop iście makiawelicznej intrygi, w której istotną rolę odgrywa niezwykła, piękna kobieta…

 

Gena Showalter : Everlife. Wieczne życie

W tym świecie umierasz po to, by zyskać nieśmiertelność

Siedemnastoletnia Ten Lockwood wybrała po śmierci życie w świecie rządzonym przez Trojkę – samozwańczych strażników sprawiedliwości i równości. Jej ugrupowanie od lat toczy wojnę z Miriadą, mroczną krainą, w której emocje zawsze biorą górę nad logiką.
Kiedy Ten poznaje Killiana, stronnika Miriady, powinna potraktować go jak wroga, odczuć pielęgnowaną od pokoleń nienawiść. Jednak miłość okazuje się silniejsza. Młodzi postanawiają połączyć siły, położyć kres wojnie i zjednoczyć obie krainy. Czeka ich droga pełna mroku i bólu, ale wiara, że odnajdą radość i światło, dodaje im sił.

 

Kurt Vonnegut : Niedziela palmowa

To autoportret amerykańskiego geniusza. Kurt Vonnegut z właściwą sobie celnością i błyskotliwym humorem rzoprawia o swoich ulubionych komikach i muzyce country, o zmarłym przyjacielu i rozpadzie swojego małżeństwa, wreszcie o najrozmaitszych aspektach podróży przez życie. Jednak nie dajmy się wieść magii słów urodzonego gawędziarza – w neifrasobliwej formie Vonnegut objawia nam bowiem głęboko ludzkie prawdy.

 

Manuela Gretkowska : Kabaret metafizyczny

Paryż końca XX wieku. Klimat dekadencji lub, mówiąc językiem bardziej współczesnym, postmodernizmu. Atrakcją kabaretu staje się kobieta, której atutem na scenie są dziewictwo i fizyczna anomalia. Beba Mazeppo przyciąga zarówno poetę, jak i rewolucyjnego (czytaj: postmodernistycznego) artystę malarza. Atmosfera jak przed końcem świata. Ratunek przynosi miłość czy, jak kto woli, banał normalności.

 

Rachel Abbott: Zmuszona, by zabić

Tak to się musi skończyć… Któreś z nas musi umrzeć.
Mark i Evie mają burzliwy romans. Evie przywróciła wiarę w życie Marka po śmierci jego żony.
Kiedy jednak Evie odnosi różnego rodzaju obrażenia cielesne, jej przyjaciele zaczynają podejrzewać o to Marka. Czyżby namiętny romans przerodził się w piekło?
Wezwana w środku nocy do ich rezydencji sierżant Stephanie King, znajduje w łóżku dwa brutalnie zamordowane ciała, które trudno zidentyfikować.
Gdzie zaczyna się morderstwo? W chwili, kiedy następuje pierwsze pchnięcie nożem? Czy w momencie pierwszej myśli o popełnieniu zbrodni.

 

Agata Christie: Tragedia w trzech aktach

Herkules Poirot nie musi szukać roboty, sama go znajdzie. Ktoś otruł pastora i lekarza – mamy ten sam modus operandi i świadków, a jednak śledczy są bezradni. Wśród podejrzanych jest kamerdyner. Uciekł, czyli zabił?
W przedstawieniu bierze udział wiele osób, ale sir Charles Cartwright gra główną rolę, konkurując z legendarnym detektywem.
Trzeba znaleźć motyw i reżysera zbrodni, a tymczasem Herkules Poirot buduje domki z kart. Wprawdzie pozostaje nieco w cieniu, ale zarzuca przynętę i po mistrzowsku rozgrywa finałową scenę Tragedii w trzech aktach.

 

James Follett : Koń Trojański

Kto – lub co – wywiera wpływ na Kronosy, komputery najnowszej generacji, posiadające niezwykle pojemną biologiczną pamięć opartą na bazie struktur DNA?
Teoretycznie niezniszczalna, samonaprawialna pamięć zaczyna nagle szwankować. Dochodzi do awarii wielu maszyn sterowanych przez Kronosy, zostaje załamany system nadzoru nad działalnością największych światowych kasyn…
Morderstwa, szpiegostwo, badania kosmiczne, niezwykły wirus komputerowy i siły, których istnienia nikt nie podejrzewał to niecodzienne elementy tej sensacyjnej powieści rozgrywającej się w niedalekiej przyszłości.

 

Erhard Thiel : Mowa ciała zdradzi więcej niż tysiąc słów

Na pewno nie raz się zastanawiałeś, co to właściwie jest komunikacja niewerbalna i czy ciałem można choć trochę pomanipulować? Złam zatem kod mowy ciała, poznaj jego tajne znaki, które umożliwią Ci lepsze poznanie siebie samego i innych! Ta książka Ci to ułatwi! Dzięki niej zrozumiesz, co bez słów mówi Twój partner, będziesz mógł odczytywać jego myśli oraz motywy nim kierujące, nie zdradzając własnych intencji, zachowując się pewnie i nader przekonująco.
Patrz zatem uważnie! Prawidłowo odczytana mowa ciała jest częścią praktycznej znajomości człowieka. Nie można z niej rezygnować, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Jako przejrzysty „przewodnik językowy” z wieloma przykładami i ilustracjami, książka ta odszyfrowuje podświadome sygnały wyrażane za pomocą gestów przez otaczających nas ludzi a tym samym ich prawdziwe zamiary i odczucia.

 

\Milan Kundera: Życie jest gdzie indziej

Historia, w której polityka, poezja, miłość i ludzkie pragnienia łączą się ze sobą w lekkiej narracji pełnej subtelnego dowcipu i nostalgii.

Jaromil przyszedł na świat jako poeta – owoc młodzieńczej miłości i niechcianej przez ojca ciąży, jako niepowtarzalny dowód i wynik matczynej miłości. Od najmłodszych lat rysuje i pisze w przekonaniu, że to co robi, przyciąga uwagę innych. Kundera czyni ze swojego bohatera uniwersalny portret młodego artysty. Kiedy Jaromil próbuje uciec, tworzy, kocha i pragnie sławy, to samo w różnych momentach historii robią Rimbaud, Lermontow, Byron czy Shelley. Jaromil jako poeta staje się każdym z nich – życie Jaromila jest dla Kundery okazją, by zmierzyć się z młodością liryczną, pełną ideałów, gwałtownych uczuć i zmarnowanych nadziei.

 

Agata Christie : Tajemnica rezydencji Chimneys

Rezydencja Chimneys ma wiele tajemnic… Można pomyśleć, że to świat lat 20. w miniaturze: agenci wywiadu, inspektorzy, żydowscy bankierzy, kanadyjscy awanturnicy i szantażowane angielskie damy. W gąszczu intryg padają dwa trupy. Mordercy szukają dwie grupy śledcze: policyjna i nieoficjalna – goście lorda Cartherhama. Kto zasiądzie na tronie Herzoslovakii? Czy odnajdą się pamiętniki? Kto zabił dwóch tajemniczych osobników?

 

Terry Pratchett : Mort

Czasem nawet śmierć potrzebuje wakacji – a na Świecie Dysku, jedynej Płaskiej Ziemi we wszystkich wszechświatach, kościsty strażnik klepsydry życia uświadamia sobie, że tylko jedno może dać mu chwilę wytchnienia: terminator. Wybiera więc sobie Morta – chłopca gorliwie pragnącego zdobyć wiedzę, której stanowczo posiadać nie powinien.
Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez ściany, jednak nauka obiektywizmu to całkiem inna sprawa. Zwłaszcza kiedy życie, po które został wysłany, należy do pięknej, młodej księżniczki. W związku ze zmianą biegu losu rzeczywistość chwieje się w posadach. A że Śmierć wyruszył w podróż, by poznać rozkosze śmiertelnych, to właśnie Mort, z pomocą niezbyt kompletnego maga imieniem Cutwell oraz adoptowanej i pełnej entuzjazmu córki Śmierci, musi naprawić przyszły tor historii – zanim Dysk się przekręci…

 

 

Terry Pratchett : Równoumagicznienie

Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co. Przedstawiona historia nie pretenduje do odpowiedzi na wszystkie te pytania, może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie ożenił i dlaczego Merlin był mężczyzną. Jest to również opowieść o seksie, choć nie w sensie atletyczno-gimnastycznym, czy też w sensie policz wszystkie nogi i podziel przez dwa. Chyba że postacie całkowicie wyrwą się spod kontroli autora. I to jest możliwe.

 

 

Terry Pratchett : Blask fantastyczny

Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest mało uzdolniony i tchórzliwy mag o imieniu Ricewind, którego po raz ostatni widziano, jak spadł poza krawędź świata…
Rincewind zostaje magicznie ściągnięty z Kosmosu, by stać się obiektem polowania wszystkich ośmiu Obrządków Magicznych, próbujących odzyskać ukryte w jego umyśle Zaklęcie. W towarzystwie Dwukwiata z Bagażem i Cohena – największego i najsłynniejszego z bohaterów Dysku (choć ostatnio trochę bez formy) – po licznych przygodach powraca do Ankh Morpork, by uczestniczyć w jednym z kluczowych wydarzeń historii i kosmologii równocześnie.

 

Terry Pratchett : Czarodzicielstwo

Narodził się Czarodziciel czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza świat Dysku, który oczywiście jest płaski i płynie w przestrzeni na grzbiecie gigantycznego żółwia, na krawędź totalnej wojny taumaturgicznej. To niedobrze. Na jego drodze stoi jedynie Rincewind, nieudany mag, który chce ocalić świat, a przynajmniej tę część, która zawiera jego osobę. W przygodzie uczestniczą nowe postaci: Conena, barbarzyńska fryzjerka, Nijel Niszczyciel (którego matka wciąż zmusza do noszenia wełnianej bielizny) i być może pierwszy dżin-yuppie, który zajmuje się lampami jako potencjalnie obiecującym rynkiem. Los prowadzi ich na Wschód, czy też w stronę Osi czy jakoś tak.

 

Remigiusz Mróz : Głosy z zaświatów

Seweryn Zaorski stara się na nowo ułożyć sobie życie, kiedy do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy. Nikt nie potrafi rozwiązać zagadki śmierci młodych ofiar, nic bowiem nie wskazuje na to, by zostały zamordowane. Seweryn jest jednak przekonany, że może stać się głosem tych, którzy mówią już jedynie z zaświatów.

Kto i dlaczego zabija niewinne dzieci? I jaki związek ma to z tajemniczymi wiadomościami, które Zaorski zaczyna otrzymywać?

Tymczasem Kaja Burzyńska musi zmierzyć się nie tylko z komplikującym się życiem rodzinnym, ale także z upiornym wołaniem tych, których ma na sumieniu.

 

Andrew Murray: Zagadki tolkienowskie

Oryginalna twórczość Tolkiena od lat zachwyca coraz to nowe pokolenia czytelników. Teraz wszyscy miłośnicy stworzonego przez pisarza fantastycznego świata Bilba , Gandalfa i Pierścienia mogą poznać
go jeszcze lepiej.

1200 pytań oraz odpowiedzi dotyczących twórczości i biografi i J.R.R. Tolkiena, dzięki którym sprawdzimy i poszerzymy swoją wiedzę o zdumiewającej krainie fikcji autora Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu.

 

Terry Pratchett : Trzy wiedźmy

Jest to szósta część popularnego cyklu o Świecie Dysku. Król Verence, władca Lancre, został zamordowany i snuje się teraz jako duch po zamku. Czarownice ocaliły maleńkiego synka Verence’a i oddały go na wychowanie aktorom z wędrownej trupy. W Lancre objął władzę okrutny książę Felmet z jeszcze okrutniejszą małżonką. Poddani nie lubią nowego władcy. Duch Verence’a nieźle musi się nakombinować, aby zawrzeć wreszcie sojusz z wiedźmami. Doprowadzą wspólnie do powrotu prawowitej dynastii na tron.

 

Wilbur Smith : Płomienie gniewu t.1-2

„Trzeci, po Władzy miecza, tom sagi rodu Courtneyów. Republika Południowej Afryki, lata 50. Dwaj przyrodni, nienawidzący się bracia, Manfred De La Rey i Shasa Courtney, obejmują stanowiska ministrów w rządzie znajdującego się na granicy wybuchu państwa. Jest ono coraz bardziej izolowane od świata zewnętrznego z uwagi na panujący apartheid. Wzajemne relacje obu mężczyzn utrudniają nawiązanie dialogu, od którego może zależeć przyszłość kraju. Uwikłany w rodzinną waśń Shasa staje twarzą w twarz z konsekwencjami podjętych niegdyś decyzji. Upokorzony przez córkę, zdradzony przez żonę, która opuszcza go dla czarnego przywódcy afrykańskiego ruchu wyzwoleńczego, bez reszty poświęca się działalności politycznej…”