Jo Nesbo: „Pentagram”
Harry po kolejnej wpadce alkoholowej otrzymuje wypowiedzenie, ale z uwagi na okres urlopowy zostaje jeszcze włączony do śledztwa, które prowadzi Tom Waaler. Hole podejrzewa Waalera o związek ze śmiercią koleżanki-policjantki, Ellen Gjelten, ale wciąż nie ma na to dowodów. Harry Hole tropi seryjnego mordercę, który zastrzelonym przez siebie ofiarom odcina kolejne palce u rąk, a na miejscu zbrodni zostawia znak – pentagram…
Lee Jung-Myung: „Poeta, strażnik i więzień”
Wciągający kryminał zainspirowany faktami. Dramatyczna opowieść o utraconej wolności i człowieczeństwie w najmroczniejszych czasach. Zakład karny w Fukuoce, 1944 rok. Za murami więzienia szaleje wojna, a po ich drugiej stronie zostaje brutalnie zamordowany człowiek. Na rozkaz przełożonych Yuichi Watanabe, młody strażnik, który jest namiętnym czytelnikiem, ma przeprowadzić śledztwo. Ofiarą morderstwa jest Sugiyama, także strażnik, którego społeczność więzienna się bała i którym pogardzała. Już na początku dochodzenia do popełnienia zbrodni przyznaje się jeden z osadzonych, ale Watanabe mu nie wierzy. Kiedy zaczyna przesłuchiwać podejrzanego oraz Yuna Dong-ju, utalentowanego koreańskiego poetę, uświadamia sobie, że przerażający Sugiyama nie był tym, za
Andrzej Sapkowski: „Rozdroże kruków”
Tym razem arcymistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Uzbrojony w dwa runiczne miecze, zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań – młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością. Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…
Bettina Hohnen, Jane Gilmour &Tara Murphy : „Niezwykły mózg nastolatka”
Osoby nastoletnie są niesamowite, a mimo to codziennie słyszymy na ich temat złe rzeczy. Młodzi ludzie są opisywani w sposób, który nie byłby tolerowany w odniesieniu do żadnej innej grupy społecznej. Temu okresowi rozwojowemu przypisuje się brak rozsądku i niewłaściwe zachowania, jakby po nastolatkach można było się spodziewać wyłącznie negatywnych zachowań, a lata młodzieńcze były czymś, co trzeba „jakoś przetrwać”.
Han Kang : „Wegetarianka”
Podążanie za własną wizją i życie według własnych zasad nie zawsze jest łatwe. Spotkało to bohaterkę powieści „Wegetarianka”, która postanowiła dokonać przemiany. Okazało się, że przyjdzie jej przez to zmagać się z wieloma trudnościami. Yong-hye wraz z mężem wiodą życie podobne do wielu innych par. Wszystko zmienia się, kiedy kobieta zaczyna miewać koszmary senne i jest nękana makabrycznymi wizjami. To prowadzi ją do jednej decyzji – rezygnuje z jedzenia mięsa. Tym samym wyłamuje się z norm i społecznych obyczajów, które są ściśle przestrzegane w jej kraju. To, co zrobiła, jest szokujące i niezrozumiałe dla innych.
Maciej Siembieda : „Kairos”
Brawurowa, wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście rozgrywająca się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu, nieprzewidywalna jak… piłka nożna, od której zależało życie (lub śmierć) bohaterów. Głównymi bohaterami książki są Walter i Bernard Pykowie, dwóch braci stryjecznych z Górnego Śląska. Wielka historia zmieni ich w Niemca i Polaka, wielka polityka zrobi z nich komunistę i prawicowca, a wielka miłość do pięknej Macedonki Eleny sprawi, że ostatecznie staną się śmiertelnym wrogami…
Harlan Coben: „Pomyśl dwa razy”
Jak człowiek, który już nie żyje, może być poszukiwany za morderstwo? Trzy lata temu agent sportowy Myron Bolitar wygłosił mowę podczas ceremonii pogrzebowej swojego klienta, znanego trenera koszykówki Grega Downinga. Myron i Greg byli niegdyś zaciekłymi rywalami, a później nieoczekiwanie zostali partnerami biznesowymi. Dla Myrona ich relacja, jakakolwiek by była, należała już do przeszłości – aż do teraz, kiedy dwóch agentów federalnych przekracza próg jego biura, domagając się informacji o miejscu pobytu Grega.
Piotr Łopuszański: „Mikołaj Kopernik, nowe oblicze geniusza”
Mimo, iż po wielkim astronomie zachowało się sporo dokumentów, w tym jego listy, Kopernik pozostaje wielką zagadką. Data urodzin podawana w encyklopedii nie jest
w istocie prawdziwa. Ciągle nie wiemy, kim byli jego przodkowie? Niemieccy biografowie starają się stworzyć wrażenie, że astronom był Niemcem i praktycznie nie miał związków
z Polską.
Jakie tytuły osiągnął na uczelniach, na których pobierał naukę? Czy w Krakowie został magistrem sztuk wyzwolonych? Czy możliwe były młodzieńcze romanse Kopernika
w Krakowie, Bolonii i Padwie?
Elżbieta Górecka, Arleta Garbień : „Jestem chłop. Rzecz o Andrzeju Średniawskim na tle lokalnej historii Myślenic”
To pierwsza kompleksowa monografia poświęcona Andrzejowi Średniawskiemu—polskiemu posłowi, senatorowi oraz działaczowi społecznemu związanemu z Myślenicami. Publikacja ukazuje nie tylko jego działalność polityczną, ale także osobiste zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności.
Autorki, będące nauczycielkami w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach, od lat badały i promowały postać swojego patrona. Ich praca zaowocowała książką, która przedstawia Średniawskiego jako człowieka głęboko związanego z ziemią myślenicką, dążącego do poprawy bytu chłopów poprzez edukację, modernizację rolnictwa oraz działalność społeczną.
Paweł Panas : „Uwięziony wypuszczam żywioły”
Autorzy artykułów przygotowanych specjalnie z okazji siedemdziesiątej rocznicy śmierci poety w zróżnicowany sposób prezentują barwny obraz jego dzieła. Poszukują odpowiedzi na pytania, co jest miarą innowacyjności Kwiatów polskich, które teksty literackie należały do ulubionych lektur poety
i miały wpływ na jego twórczość, jaki związek ma dziecięctwo z byciem poetą i dlaczego utwory Tuwima dla dzieci się nie starzeją. Przyjrzenie się tym oraz wielu innym ciekawym zagadnieniom zawartym w nowym tomie z serii Jubileusze umożliwia odkrycie złożonego, ale niezmiennie frapującego obrazu artysty. Tytułowa fraza „uwięzione wypuszczam żywioły” została zaczerpnięta z autotematycznego utworu Juliana Tuwima pochodzącego z tomu Biblia cygańska. Wiersz – bo tak nazywa się ten liryk – dotyczy fundamentalnej kwestii tworzenia widzianej ze ściśle określonej, autorskiej perspektywy. Dobór cytatu nie jest tu przypadkowy. Dobrze odpowiada on temu, co czytelnik może znaleźć w niniejszym tomie studiów poświęconych postaci i twórczości autora Kwiatów polskich.
Marek Urbański: „Księga imion”
Skąd pochodzi, co znaczy i jakie skojarzenia budzi Twoje imię. Poznaj swoich patronów i słynnych imienników. Sprawdź, czy osobowość Twoich krewnych, przyjaciół i znajomych rzeczywiście ma coś wspólnego z ich imionami. W opinii naszych przodków wybór imienia dla nowo narodzonego potomka był decyzją, która mogła przesądzić o jego przyszłości. Przedstawionych w tej książeczce charakterystyk nosicieli poszczególnych imion nie należy oczywiście traktować ze śmiertelną powagą, ale czasami bywają one zdumiewająco trafne. Miłej zabawy!
Katarzyna Droga : „Pokolenia. Powrót do domu”
Życie płynie, uciekają lata, pojawiają się nowi przyjaciele, niektóre stare przyjaźnie się kończą, w rodzinie Zajewiczów dorasta kolejne pokolenie. Zmienia się także Polska. Janka śledzi z zapartym tchem politykę, zawsze zaangażowana, krytyczna i niekryjąca swoich opinii. Niezmienna pozostaje tylko jej miłość do Stokowa.”Pokolenia. Powrót do domu” to opowieść inspirowana losami rodziny autorki. Wielka historia przeplata się z małymi ludzkimi sprawami, przekazy rodzinne obrastają w legendę… Dynamiczne pełne życia postaci, barwny język, dramaty i radości codziennego dnia, namiętności i zdrady tworzą sagę rodzinną, w której czytelnik odnajdzie bliskie swemu sercu emocje i historie.
Charlotte Seager : „Follow me like me”
Kiedy 16-letnia Chloe – królowa Instagrama i selfie – odpowiada na wiadomość od przystojnego nieznajomego, nie ma pojęcia, kogo zaprasza do swojego życia. Gdy jej internetowy fan staje się coraz bardziej natarczywy, jej prawdziwe życie zaczyna się rozpadać i Chloe zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć sposób, aby go zatrzymać, zanim sprawy wymkną się spod kontroli.
Julia Stagg : „Francuska oberża”
Ciepła, czarująca opowieść o małym miasteczku we Francji, jego ekscentrycznych mieszkańcach i parze niemile widzianych Brytyjczyków. Paul i Lorna, urzeczeni idylliczną wizją życia we Francji, postanawiają sprzedać dom w Wielkiej Brytanii i kupić nieczynną oberżę w malutkim francuskim miasteczku. Jednak na drodze do realizacji marzeń stają nieoczekiwane przeszkody – nieprzychylna społeczność, lokalne układy i fatalna opinia o talencie kulinarnym Anglików. Julia Stagg mieszka w małym miasteczku w Pirenejach, gdzie pisze powieści, prowadzi własną oberżę i próbuje przekonać Francuzów, że Brytyjczycy też potrafią gotować.
Charlotte Link : „Decyzja”
A jeśli w niewłaściwym momencie podejmiesz złą decyzję? Simon razem z dziećmi zamierza spędzić spokojne Boże Narodzenie na południu Francji. Nic jednak nie układa się po jego myśli. Tuż przed świętami dzieci odwołują swój przyjazd, a jego przyjaciółka postanawia zerwać z nim kontakt. W czasie pobytu, podczas jednego ze spacerów po plaży, spotyka zaniedbaną, zrozpaczoną kobietę. Młoda, wystraszona Francuzka Nathalie twierdzi, że ścigają ją brutalni prześladowcy. Przejęty Simon postanawia jej pomóc. Nie przeczuwa jednak, że wskutek owej decyzji zostanie uwikłany w morderczą intrygę, której wątki sięgają aż dalekiej Bułgarii.
Trop wiedzie do Seliny, młodej dziewczyny, która wpadła w ręce pozbawionych skrupułów przestępców. Jej dramatyczna ucieczka staje się początkiem splotu przewrotnych zdarzeń, które ściągną na głowy Simona i Nathalie śmiertelne niebezpieczeństwo…
Kristin Hannah: „Pomiędzy siostrami”
Wzruszająca, chwilami zabawna, momentami dramatyczna i pełna goryczy opowieść o życiu.
Czy może być coś wspanialszego niż miłość? A coś gorszego niż samotność?
Dramatyczne losy dwóch sióstr, które po latach odnajdują łączącą je niegdyś więź, są jeszcze jednym tego przykładem. Claire kocha i jest kochana; Meghann boi się bliskości, nie pozwala, by jej życiem rządziły emocje. Claire żyje skromnie, otoczona rodziną i przyjaciółmi; Meghann zajmuje luksusowy apartament, ale czuje się w nim obco i samotnie.
Nieoczekiwane wydarzenia w życiu Claire radykalnie zmieniają skalę wartości Meghann i ułatwiają jej rozliczenie się z przeszłością.
B.A. Paris: „Uwięziona”
Amelie zawsze musiała sama o siebie zadbać. Ojciec osierocił ją, gdy była nastolatką, ale zanim wpadła w tryby opieki społecznej, udało jej się uciec i zacząć nowe życie w Londynie. Poznała wpływowych przyjaciół i zdobyła pracę w redakcji ekskluzywnego magazynu. Wkrótce zgodziła się poślubić jego właściciela, Neda Hawthorpe’a, syna miliardera. Ich związek dla obojga był układem, ale dla Amelie okazał się śmiertelnie niebezpieczną pułapką.
Stephen King : „Dallas’63″
Powieść Stephena Kinga „Dallas ’63” odwołuje się do klasycznego motywu literatury fantastycznej, czyli podróży w czasie. Korzystając z tajemniczego portalu, główny bohater opowieści cofa się do 1958 roku i podejmuje próbę powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy’ego.
„Dallas ’63” to hołd złożony prostszym czasom i poruszająca opowieść pełna gwałtownie narastającego suspensu, to Stephen King w swoim najlepszym epickim wydaniu
Georgina Cross : „Zaginiona”
Jest czwarty lipca i całe miasteczko zebrało się przy lokalnym basenie. W to skwarne popołudnie my, samotne matki, nie mieszamy się z tamtymi kobietami – tymi, które mają idealne życia i szczęśliwe małżeństwa. Kobietami takimi, jak Sabine Miller. Ale kiedy Sabine posyła mi pełne desperacji spojrzenie z drugiego końca basenu, krew zastyga mi w żyłach…
Gdy podbiegam do tylnej furtki, znajduję tylko srebrną bransoletkę z wisiorkiem, którą upuściła po drodze. Przekonuję samą siebie, że wyobraziłam sobie tę sytuację aż do chwili, gdy pojawia się mąż Sabine.Kiedy uświadamia sobie, że zniknęła, od razu dzwoni na policję. „Ktoś groził Sabine” oznajmia. „A teraz ją porwali”.
B.A.Paris: „Przyjaciółka”
Niektóre sekrety zostają z nami na zawsze. Iris i Gabriel mają wszystko, czego można zapragnąć: piękny dom za miastem, córkę, która zaczyna odnosić sukcesy, i dobrych przyjaciół, Laure i Pierre’a. Ich spokojną codzienność zakłóca jednak tragiczny wypadek, któremu ulega w pobliskim kamieniołomie szesnastoletni syn sąsiadów. Świadkiem zdarzenia jest Gabriel. To on znajduje ofiarę i staje się powiernikiem ostatnich słów chłopaka – słów, które wzbudzą w nim głębokie poczucie winy.
Podczas gdy Iris stara się złagodzić traumę męża, niespodziewanie zjawia się u nich Laure, która została zdradzona i w porywie gniewu i żalu odeszła od męża. Iris i Gabriel nalegają, by Laure czuła się u nich jak u siebie i została tak długo, jak tego potrzebuje. Mijają dni i tygodnie, Laure nosi ubrania Iris, śledzi każdy jej ruch i… wypytuje ją o niedawną śmierć młodego mężczyzny.
Korycki Remigiusz: „Płomień płonie: Rzecz o Ignacym Łukasiewiczu (1822-1882)”
Bogato ilustrowane wydawnictwo przedstawia tego wybitnego Polaka nie tylko jako twórcę lampy naftowej, ale także w wielu innych rolach, które były jego udziałem – jako spiskowca, przemysłowca i obywatela. Osadzona w XIX wieku opowieść zrealizowana metodą KARTY – głosami świadków – pozwala zrozumieć tamtą odległą rzeczywistość.