Przed nami kolejny weekend, tym razem moją propozycją jest reportaż Katarzyny Boni i Wojciecha Tochmana pt. „Kontener”. Skłoniła mnie do wybrania tej lektury  bardzo trudna sytuacja, która ma miejsce na przejściu granicznym z Białorusią. Nie bądźmy obojętni wobec tej  wstrząsającej sytuacji, a lektura Boni i Tochmana niech skłoni nas do głębszej refleksji.

Autorzy we dwójkę wyruszyli do Jordanii, by stworzyć przenikliwy, bezkompromisowy obraz największej operacji humanitarnej współczesnego świata oraz intymne portrety ofiara wojny domowej w Syrii.

Zaatari – kiedyś nazwa najbliższej wsi. Jeśli chodzi o liczebność populacji Zaatari to drugi po kenijskim Dadaab tułaczy obóz na świecie. Najlepiej opisany i zmapowany. Czwarte miasto Jordanii. Dwieście dwadzieścia siedem ulic. Szesnaście tysięcy domostw. Na mapach zaznaczono każdy budynek. Oprócz namiotów i kontenerów – trzy tysiące innych rozmaitych punktów: sklepy, małe biznesy, szkoły, kliniki, tereny rekreacyjne, biura, centra rejestracji, łazienki, kuchnie, zbiorniki na wodę pitną, kosze na śmieci, meczety, a nawet latarnie. Wybrano jedynie te najważniejsze, zorientowano mapę wobec Mekki i rozdano uchodźcom – niech wiedzą, gdzie są. Ale mapy powstają głównie dla tych, którzy obozem zarządzają.
Teraz pustynne miasto, długie i szerokie na kilka kilometrów. Miejsce w pustce. Bez pamięci, bez tożsamości. Tysiące namiotów w kolorze piachu – postawiono je kilka lub kilkanaście miesięcy temu. I tysiące białych, na dalekich obozowych obrzeżach – te rozłożono niedawno. Białe są również kontenery. Blaszane pudełka, jak piece, gdy pali skwar. I jak lodówki, gdy zimny grudzień.

„Kontener” wybija nas z równowagi, każe przyjrzeć się uważnie swojemu otoczeniu i pomyśleć nad tym, jak ważne są cztery ściany, w których możemy oddać się lekturze. To książka o zapomnianych przez świat, którzy pamiętają piekło zniszczenia, ale mimo wszystko chcieliby budować choćby na najstraszniejszych gruzach. Opowieść o ludzkiej determinacji w świecie, w którym logika i sens zostały zaburzone na tyle, iż trudno w pełni zrozumieć nawet to, że jest się uchodźcą z jakimikolwiek prawami…

 

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/222404/kontener
https://www.empik.com/kontener-tochman-wojciech-boni-katarzyna,p1122544867,ksiazka-p
http://krytycznymokiem.blogspot.com/2014/06/kontener-katarzyna-boni-wojciech-tochman.html

Opracowała: Jolanta Stoszek