Celem akcji Żonkile jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

Marek Edelman – ostatni przywódca powstania i jeden z ocalałych z warszawskiego getta w rocznice powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Rok rocznie kontynuowana jest ta tradycja , kiedy powstają tysiące papierowych żonkili.
19 kwietnia minęła 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W kontekście historycznym więcej informacji w naszym poście na facebooku.

W literaturze nie brak wątków tego bardzo tragicznego wydarzenia. Jedną z obowiązkowych lektur jest „Zdążyć przed Bogiem” Hanny Krall, to przejmująca opowieść o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku. To książka, która powstała z rozmów z Markiem Edelmanem, lekarzem, podczas wojny jednym z przywódców powstania.
Wersja elektroniczna :
https://www.legimi.pl/ebook-zdazyc-przed-panem-bogiem-hanna-krall,b239509.html

Poza obowiązkowymi lekturami warto sięgnąć po „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego, bohatera Armii Krajowej, który w jednej celi więziennej dzień i noc przebywał z wspólnie z generałem SS Juergen Stroop, katem warszawskiego getta. Autorowi udało się skłonić kata do szczerych zwierzeń .
Teatr telewizji : https://teatrtv.vod.tvp.pl/594170/rozmowy-z-katem

Wspomnienia Władysława Szpilmana w powieści „Pianista” to jedno z najważniejszych świadectw czasu wojny. Jego tragedia rozpoczyna się wraz z niemiecką okupacją Warszawy. Od zamknięcia w getcie, przez ucieczkę z niego, po ukrywanie się w ruinach zniszczonej stolicy. Wszyscy jego bliscy zginęli. On jeden przeżył. Głodny. Samotny. Osaczony. Pragnął śmierci, ale chciał też przetrwać. Na kanwie książki powstał film w reżyserii Romana Polańskiego pod tym samym tytułem.
Film : https://vod.pl/filmy/pianista-caly-film-z-lektorem-online/8ykb8nd

„Żydzi” Piotra Zychowicza to książka, w której w szerokim kontekście przedstawia drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich, m. in. pisze o powstaniu w getcie.
Na temat powstania w getcie warszawskim powstało sporo książek, te wyżej wymienione to dostępne są w naszej bibliotece.

Polecam wam również film Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.
https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2016/02/01/zglos-szkole-do-akcji-zonkile-2016

Jolanta Stoszek