Dzisiaj Światowy Dzień Mycia Rąk. Zastanawiałam się czy to ma sens umieszczać taki wpis, ale doszłam do wniosku, że edukowanie należy do moich obowiązków. Temat mycia rąk dziś jest szczególny, jeden z ważniejszych w profilaktyce walki z koronawirusem.

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem różnymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Warto pamiętać też o podstawowych zasadach:

Rozpoczynamy od zmoczenia rąk wodą.
Nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni.
Dokładnie rozprowadzamy mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.
Na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą i wycieramy ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia – mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, można posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby mikroustroje i wirusy zostały dokładnie spłukane. A 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni.
Przeczytanie tego artykułu zapewne zajęło wam mniej czasu, niż porządne umycie rąk. Pamiętajcie o tym, że niezależnie od sposobu nie pomijajcie tej czynności w codziennym życiu :).
źródło : https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/15-pazdziernika-to-swiatowy-dzien-mycia-rak-czy-twoje-na-pewno-sa-czyste
opracowała: Jolanta Stoszek