Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie, w Polsce obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Zobacz, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.
Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już w okresie międzywojennym XX wieku. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”.
Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono w 1954 roku. Była to decyzja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, które ustaliło, że na świecie potrzebne jest święto, w którego trakcie upowszechniana byłaby wiedza o prawach dziecka.

W Polsce Dzień Dziecka po 1929 roku obchodzony był 22 września. Tego dnia dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych – po mszach odbywały się w szkołach akademie, a następnie zabawy, w których trakcie rozdawano słodycze.

Po zakończeniu wojny Komunistyczne władze Polski i innych krajów bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca, odcinając się od daty Międzynarodowego Dnia Dziecka, co było podyktowane ideologią walki z kapitalizmem. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan i dziś święto to ma ciepły, rodzinny charakter. Jest to dzień zabawy i radości, wolny od zajęć szkolnych – odbywają się zawody sportowe, pikniki rodzinne lub wycieczki.

Dzień Dziecka na świecie
Tak jak różne są daty Dnia Dziecka, tak różne są także sposoby jego obchodzenia. We Francji Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia i jest powiązany z Dniem Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z „wróżbami”. W Japonii Dniem Dziecka jest 5 maja, chociaż świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią z synami flagi w kształcie karpia (symbol siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Japońskie dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia – dzieci tańczą, śpiewają i puszczają latawce, ubrane w narodowe stroje.

W takim dniu jak dzisiejszy nie można zapomnieć o Janusza Korczaka, geniusza wyprzedzającego słowami swoją epokę. Genialnie rozumiał dziecko i potrafił pięknie o nim pisać.

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Dziecko ma prawo być sobą. ma prawo do popełniania błędów. ma prawo do posiadania własnego zdania. ma prawo do szacunku.
nie ma dzieci – są ludzie.”

Wszystkim milusińskim, tym małym i już nie co starszym  pięknego, kolorowego, pełnego radości dnia!

Źródło : https://ronja.pl/cytaty-korczak/
https://mamotoja.pl/skad-sie-wzial-dzien-dziecka-zyczenie-prezenty-i-zabawy-na-to-swieto,dzien-dziecka-artykul,27020,r1p1.html

Opracowała : Jolanta Stoszek