Co roku w październiku w naszej szkole  obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym zapraszamy Was do konkursu „Twoja ulubiona baśń z dzieciństwa” –esej”. Wielu z Was na pewno ma ulubione książki z dzieciństwa, które szczególnie utkwiły Wam w pamięci,  jeśli chcecie podzielić się swoimi wspomnieniami na ten temat, to zapraszamy Was do udziału w konkursie. Dla przypomnienia podajemy obszerniejsze informacje dotyczące definicji, zasad i układu eseju.

Definicja
Esej to ogólne twoje rozmyślenia, w których autor dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami. Nie ma określonych reguł kompozycyjnych. Esej może być krytyczny, może przedstawiać poglądy autora, może też oscylować ku formie lżejszej. Również jego tematyka nie jest dokładnie określona – może dotyczyć kultury, sztuki, nauki, polityki, zagadnień społecznych, filozofii itp.
Wydaje się więc, że łatwo napisać esej, ponieważ może nim być „cokolwiek”. Jednak wcale tak nie jest. Mimo wszystko istnieją pewne zasady, będące głównie zbiorem wskazówek, czego w eseju robić nie należy.
Żelazne zasady
1. Twoje wypracowanie ma być wypowiedzią subiektywną – nie powinieneś silić się na obiektywność, lecz przedstawiać własny punkt widzenia.
2. Esej nie służy do moralizowania – masz jedynie przedstawić swoje zdanie, nie próbuj przekonać odbiorcy, że masz rację.
3. Twoim zadaniem jako autora nie jest wyczerpanie tematu ani podsumowanie go w jakikolwiek wiążący sposób – masz jedynie zakreślić problem, jaki poruszasz, i skłonić odbiorcę do refleksji nad nim. Temat eseju pozostaje więc niejako otwarty.
4. Używaj literackiego języka. Dbaj o bogactwo form językowych, różnicuj używane przymiotniki. Esej jest formą, w której liczy się nie tylko to, o czym piszesz, ale także język, jakim się posługujesz.
5. Zanim zaczniesz pisać, zastanów się, jakie nawiązania kulturowe możesz zastosować. Nawiązuj go książek, filmów, artykułów, wydarzeń społecznych i kulturalnych. Zamieszczaj w tekście cytaty, aforyzmy, jeśli potrafisz, stosuj aluzje kulturowe.
Układ
Esej, podobnie jak inne formy literackie, składa się z trzech części:
1. Wstęp – wprowadzenie czytelnika w temat, informacja o tym, jaki jest pogląd autora;

2. Rozwinięcie – rozważanie autora na dany temat, przy pomocy odwołań do różnych utworów, cytatów itp.;

3. Zakończenie – podsumowanie głównych tez eseju, wnioski, podkreślenie własnego stanowiska w danej sprawie.

Czekamy na Wasze prace w bibliotece szkolnej do końca października, każdy uczestnik konkursu otrzyma niespodziankę, a najlepsze prace zostaną wyróżnione nagrodami rzeczowymi.

 

źródło: http://www.jaknapisac.com/jak-napisac-esej/

https://xn--jzyk-polski-rrb.pl/esej/258-jak-napisac-dobry-esej-w-7-krokach

opracowała: Jolanta Stoszek