Walentynki często budzą mieszane uczucia. Jedni widzą w nich komercyjne święto pełne wymuszonych gestów, drudzy – pretekst do spotkania w kameralnej atmosferze. A gdyby tak na chwilę zapomnieć o wszystkim… w bibliotece?

Zapraszamy Was do akcji „Randka z książką na Walentynki- Wybierz książkę w ciemno , zakochaj się w czytaniu”. W bibliotece przygotowujemy dla Was książki o miłości. Będą zapakowane, by była to prawdziwa randka w ciemno. Warto zaryzykować, serdecznie Was zapraszamy! Wybrane książki będą dostępne w tej formie cały najbliższy tydzień.
Dla przypomnienia….


Święty Walenty urodził się około 175 roku w Interamnie. Wiadomo to, że był św. Walenty biskupem Terni w Umbrii, natomiast cała reszta jest już w sferze poszlak i historycznych domysłów jak i legend, bowiem źródła o nim wypowiadają się dość skąpo i niejednoznacznie.
W związku ze splotem zwyczajów ludowych, legend i folkloru św. Walenty był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami.
Natomiast na zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a współcześnie także i w Polsce jest czczony jako patron zakochanych. W związku z tym dzień 14 lutego stał się okazją, by obdarowywać się drobnymi upominkami.

Oprac. J. Stoszek