„Depresja jest więzieniem, które człowiek buduje dla samego siebie i właśnie dlatego może sam otworzyć drzwi i uwolnić się”

Doroty Rowe

Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Smutek czy dołek psychiczny, w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję. Depresja jest stanem chorobowym, który objawia się długotrwałym złym samopoczuciem, zniechęceniem, brakiem energii życiowej, przygnębieniem, smutkiem, apatią, a w ciężkich stanach pojawieniem się nawet myśli samobójczych. W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Dzisiaj polecam Wam książkę Ewy Woydyłło „ Bo jesteś człowiekiem. Żyć z depresją, ale nie w depersji”. Autorka rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych Przekonuje, że psychoterapia, terapia indywidualna czy grupowa lepiej służą walce z chorobą niż leczenie farmakologiczne.

Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć.
Statystyki niestety nie są pocieszające, wiele wartościowych książek może pomóc w rozpoznaniu, bądź wzmaganiu się z istniejącą już chorobą, w zasobach naszej biblioteki znajdziecie sporo wartościowych pozycji w tym temacie. Oby nie były Wam potrzebne, ale jeśli zaistnieje taka sytuacja, to zapraszamy do biblioteki.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/128344/bo-jestes-czlowiekiem-czyli-jak-zyc-z-depresja-ale-nie-w-depresji

opracowała: Jolanta Stoszek