„Istniejemy póki ktoś o nas pamięta”.
Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”
Carlos Ruiz Zafon nie żyje, trudno w to uwierzyć, pisarz urodził się w Barcelonie w 1964 roku, dokładnie za trzy miesiące skończyłby 56 lat. Od 1993 roku mieszkał w Los Angeles. Światową popularność zyskał w 2001 roku, gdy na rynku ukazała się książka „Cień wiatru”, wkrótce określana jako literacki fenomen.
Zafón z wykształcenia był dziennikarzem, studiował w jezuickiej szkole San Ignacio de Sarrià. Od 19. roku życia pracował w reklamie, do 1992 roku był dyrektorem kreatywnym dużej agencji marketingowej w Barcelonie. Zdecydował jednak, że woli poświęcić się pisarstwu. Jego kariera literacka zaczęła się w 1993 roku, gdy na hiszpańskim rynku ukazała się pierwsza książka dla młodzieży jego autorstwa. Za „Księcia Mgły” otrzymał Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Edebé. Dzięki nagrodzie, która miała również wymiar finansowy, autor zrealizował swoje marzenie o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych i wyjechał do Los Angeles. Tam pisał scenariusze filmowe oraz kolejne książki. Następne trzy powieści, czyli „Pałac Północy” i „Światła września”, razem złożyły się na „Trylogię mgły”. Kolejna publikacja, zatytułowana „Marina”, również była skierowana do młodych czytelników.
Światowy sukces przyniósł mu jednak dopiero opublikowany w 2001 roku „Cień wiatru”.
„Cień wiatru” otworzył cykl „Cmentarz zapomnianych książek”. Na tetralogię składają się także powieści zatytułowane „Gra Anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”, które razem z „Cieniem wiatru” tworzą złożoną gotycką opowieść osadzoną w mrocznej i literackiej Barcelonie, czasów od początku XX wieku do współczesności. Książki te łączą cechy gatunkowe thrillera, kryminału, powieści historycznej i sagi rodzinnej, a historie ich bohaterów nierozerwalnie związane są z losami książek. Książki można czytać w dowodnej kolejności, są oddzielnymi historiami, które w pewien sposób łączą bohaterowie i wątki tematyczne. Za pomocą języka i rozbudowanej fabuły wprowadza czytelnika w świat bohaterów. Świat pełen intryg, tajemnic, ale również niezwykłych wydarzeń.
Pisarz odrzucał liczne oferty przeniesienia powieści na ekran kinowy. Wielokrotnie powtarzał, że nie zgodzi się na powstanie filmu na podstawie „Cienia wiatru”, niezależnie od kwoty zaoferowanej za prawa do ekranizacji. Stał na stanowisku, że taka produkcja byłaby „zbędna, nieistotna, całkowicie niepotrzebna”.
Powodzenie Zafona jest zupełnym fenomenem, pisarz potrafiący opowiadać jak mało kto, czego najlepszym dowodem jest, że czytelnicy polubili kilkusetstronicowe tomiszcza. Wielowątkowa fabuła powieści z jednej strony ciepła opowieść o uczuciach z domieszką tajemnicy, z miłością do książek i literatury. Z drugiej strony świat pełen przemocy, więzień, tajnej policji i rozmaitych agentów. Książki Zafona, to nie tylko opowieści pełne zaskakujących przygód, historie przede wszystkim przybliżają prawdy uniwersalne.
W naszej bibliotece dostępne są wszystkie tytuły powieści Carlosa Ruiza Zafona: „Cień wiatru” , „Gra anioła”, „Książe mgły”, „Labirynt duchów”, „Marina” , „Pałac północy”, „Światła września”, „Więzień nieba”. Stałych czytelników twórczości hiszpańskiego pisarza nie muszę namawiać do sięgnięcia po któryś w tytułów, nowych gorąco namawiam, bo warto zaczytać się w Zafonie.
https://lubimyczytac.pl/nie-zyje-carlos-ruiz-zafon-autor-cienia-wiatru-pisarz-mial-56-lat
http://tworczosc.com.pl/artykul/inny-swiat-12/
opracowała Jolanta Stoszek