To najbardziej znane powiedzenie Demokryta na temat czytania. Czy to prawda? Co dzieje się z naszym mózgiem podczas czytania?
„Umiejętność czytania wpływa między innymi na lepszy rozwój języka ,poprawia zdolności wzrokowo- przestrzenne i zdolności liczenia abstrakcyjnego. Co ciekawe, poprawia też pamięć krótkotrwałą- czytający w przeciwieństwie do analfabetów o wiele lepiej radzą sobie z powtórzeniem serii cyfr i słów” ( wypowiedź dr Katarzyny Jednoróg).
Nasz mózg nie jest stworzony do czytania. Powstał na długo przed wynalezieniem pisma i na skutek warunków życiowych, które z dzisiejszymi niewiele miały wspólnego. Mało tego, maltretujemy swój układ percepcyjny czynnością niedostosowaną do naszego gatunku. Można zatem powiedzieć, że mózg ma się do czytania „jak traktor do wyścigu formuły 1”.
Należy jednak wziąć pod uwagę to, że mózg ludzki ewoluuje, całe życie tworzy tzw. nowe komórki nerwowe oraz nowe połączenia neuronalne. To najważniejsze odkrycie ostatniej dekady XX wieku, która była przełomowa dla neuronauki. Neuroplastyczność naszego mózgu polega na zdolnościach samo naprawczych i adaptacyjnych, pozwala nam uczyć się i tworzyć zapisy pamięciowe.
Czytanie jest dla naszego mózgu bardzo trudną i żmudną umiejętnością (np. nauka czytania w dzieciństwie) i polega na codziennym treningu umiejętności, do której nie zostaliśmy naturalnie przystosowani.
Jaki rodzaj literatury najlepiej czytać? Czy to ma jakieś znaczenie?
Zdolność do aktywowania czołowego płata mózgu mają szczególnie powieści z tzw. wartką akcją oraz powieści obyczajowe. Dzieje się to za sprawą neuronów lustrzanych, które pozwalają nam współodczuwać czyli odpowiadają za empatię. Zatem „wciągamy się” w akcję książki. Badacze tego tematu udowodnili, że ten stan pobudzenia mózgu może trwać nawet kilka dni, ponieważ powieść działa na nas jak „symulator rzeczywistości” i odstresowuje. Umberto Eco napisał „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Warto na chwilę zapomnieć o trudnej codzienności i odpocząć w innej.
Jakie są inne korzyści z czytania?
Przeczytane lektury wzbogacają nasze zasoby językowe, pomagają w nazywaniu i rozumieniu emocji ,rozwijają umiejętności komunikacyjne… Lista powodów jest bardzo długa, ale najważniejsze jest to, aby czytanie było przyjemnością a nie przymusem.
https://www.focus.pl/artykul/czytam-wiec-mysle-inaczej?page=2
https://niestatystyczny.pl/2017/02/02/umysl-na-silowni-co-nam-daje-czytanie-ksiazek/?fbclid=IwAR16rt2qIuvB-9hQ39iteWh-7Z3jmdCnCccHXmmMZOXz0D0-2ZAHXsi6hj
Polecamy:
Spitzer M.: Jak uczy się mózg. PWN,2012

 

(Zdjęcie główne: freepik.com)