Póki co pandemia nie odpuszcza , niestety. Zapraszam was zatem na kolejny tydzień z filmem, sztuką, wystawą, bądź koncertem do sieci, do Ninateki.
Dzisiaj proponuję seanse filmowe.
Pierwszy z nich to etiuda Doroty Kędzierawskiej pod tytułem „Agnieszka”.
Bezpretensjonalny i nostalgiczny portret dzieciństwa widzianego oczami dziewczynki z wielodzietnej rodziny. Tytułowe imię głównej bohaterki nie pada ani razu, nawet gdy dziewczynka przedstawia całą swoją rodzinę. Agnieszka nie wypełnia swoją osobą całego kadru jak to mają w zwyczaju dzieci – poznajemy ją raczej przez detale: dłonie zaciskające się na trzepaku czy gładzące fakturę ściany, szeroki, niepełny uśmiech i głos z offu. Dzięki poetyckim zdjęciom Dariusza Kądzieli poznajemy piękno i złożoność świata Agnieszki, jej prostotę i wrażliwość. Gra kontrastem i światłocieniem składa się na obraz doskonale ujętego świata dzieciństwa. Zdjęcia przypominają fotografie Edwarda Hartwiga czy Tadeusza Rolkego, a muzyka – kompozycje Leszka Możdżera czy Krzysztofa Komedy. Film zdobył nagrodę na łódzkim Festiwalu Etiud Studenckich w 1983 roku.
Druga propozycja to nagrodzony w Gdyni, klimatyczny kryminał osadzony w realiach komunistycznej Polski „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy.
Jest rok 1972, na śląsku grasuje słynny „wampir z Zagłębia”. Jako już dziesiąta ofiara z rzędu ginie bratanica pierwszego sekretarza partii, Edwarda Gierka. To dopiero początek; przy pierwszym morderstwie znaleziono groźbę: „Zabiję 30 kobiet na 30-sto lecie Polski Ludowej. Socjalizm jest czerwony jak krew”. Na czele grupy śledczej staje młody, ambitny porucznik milicji, Janusz Jasiński, który ucieka się do niekonwencjonalnych metod, takich jak… użycie komputera. Film Macieja Pieprzycy to nie tylko pełna psychologicznego napięcia detektywistyczna zagadka, ale także uniwersalna opowieść o karze i winie. Choć nieprzewidywalna fabuła rozgrywa się w skrupulatnie i z dbałością o detale zrekonstruowanej rzeczywistości PRL, trudno nie zadać sobie pytania: czy naprawdę tak wiele zmieniło się od tamtych czasów? „Kino Macieja Pieprzycy pokazuje, jak wiele osiągnąć można, jeśli połączy się pokorę wobec rzemiosła z odwagą zadawania niełatwych pytań. Jestem mordercą, jeden z największych zwycięzców 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, to filmowa podróż po historii. Straszna, czasami śmieszna, stylowo opowiedziana, a przede wszystkim – wzruszająco prawdziwa”, pisał o filmie Bartosz Staszczyszyn na portalu culture.pl.
Na koniec zapraszam na „Symetrię” Konrada Niewolskiego.
Dwudziestosześcioletni Łukasz, wychodząc wieczorem z kina, zostaje zatrzymany przez policję i przewieziony na komisariat z podejrzeniem dokonania rozboju na staruszce. Przy rozpoznaniu sprawcy ofiara, nie będąc pewna, wskazuje na niego. Chłopak zostaje skazany i trafia do tzw. celi przejściowej. Wybiera celę „grypsery”, którą dzieli z sześcioma mężczyznami o bardzo różnych przeszłości i osobowościach.
„W tych warunkach pewne ludzkie zachowania muszą być albo czarne, albo białe. Na wolności można udawać, kogo się chce, tu – trzeba się jednoznacznie określić” – mówił reżyser, który sam ma na koncie pobyt w więzieniu.
Film Konrada Niewolskiego został doceniony w Gdyni, Tarnowie, na szeregu festiwali otrzymał Nagrodę Publiczności. W Symetrii „nie ma moralizowania, nauczania – tyko obserwacja, ciekawość, a jednocześnie bezradność, bezsens, obojętność czy anonimowość. Wreszcie znalazł się ktoś, kto umie opowiedzieć o współczesności, bez „polskich” kompleksów, o charakterze uniwersalnym, wszech-sprawdzalnym. Patrząc na to, co robi, jak to robi oraz jak szybko się rozwija, wystarczy życzyć Niewolskiemu powodzenia” – pisał Łukasz Anioł w magazynie „Film”.
Każdy film inny, ale łączy je jedno świetna reżyseria, scenariusz, oko operatora i uniwersalne przesłania, może zmuszają do refleksji, zatrzymania się na chwilę, przemyślenia swojego dotychczasowego życia, ale czyż nie o to chodzi w wartościowym kinie? Polecam i zapraszam na więcej na stronę Ninateka.pl.
Przypominam o zwrotach książek do biblioteki, czekamy na was od wtorku 16 czerwca w godzinach 9-14 w bibliotece.
https://ninateka.pl/film/dorota-kedzierzawska-agnieszka
https://ninateka.pl/film/jestem-morderca-maciej-pieprzyca-1
https://ninateka.pl/film/symetria-konrad-niewolski
opracowała Jolanta Stoszek