Audrey Hepburn…jedna z najsłynniejszych aktorek w historii kina, a marzyła o karierze baletnicy… brytyjska aktorka filmowa, teatralna, działaczka humanitarna i filantropka, ikona kultury popularnej, symbol seksu lat 60. XX wieku. Należała do grona najbardziej cenionych aktorek późniejszego okresu „Złotej Ery Hollywood”. Zagrała w wielu ważnych filmach m. in. w Rzymskich wakacjach, Śniadaniu u Tiffany’ego, czy My Fair lady. Ostatnim ważnym filmem aktorki był thriller Doczekać zmroku. Niedługo później aktorka poświęciła się obowiązkom ambasadorki ONZ-etu, a na ekran powróciła dopiero wiele lat później. Przed śmiercią Hepburn wystąpiła jeszcze w trzech większych produkcjach – Powrocie Robin Hooda, w którym wystąpiła u boku Seana Connery’ego, Krwawej linii Terrence’a Younga i Na zawsze Stevena Spielberga. Zmarła w 1993 roku w wieku 63 lat.
Jeśli będziecie mieli możliwość,  to polecam dziś już kultowy film Śniadanie u Tiffany’ego na postawie opowiadania Trumana Capote.

Życie pięknej i przebojowej Holly Golightly upływa na zabawie na koszt bogatych adoratorów. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się młody pisarz Paul Varjak, który również jest utrzymankiem. Szybko nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Występ w „Śniadaniu u Tiffany’ego” unieśmiertelnił Audrey Hepburn, a kreacja Holly na stałe wpisała się w popkulturę. Mimo upływu lat film nadal zachwyca – kreacje Huberta de Givenchy, na czele z najsłynniejszą małą czarną w historii kina, zdjęcia Franza Planera i muzyka Henry’ego Manciniego (z niezapomnianym „Moon River” w wykonaniu Hepburn) niezmiennie czynią z tytułu pozycję obowiązkową.

 

 

Jedną z nowości, które niedawno do nas dotarły jest książka o słynnej aktorce, autorstwa Roberta Marzena pt. „ Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu”.
Robert Matzen odsłania przed czytelnikami zapomniany dotąd rozdział z życia Audrey Hepburn, i robi to w iście filmowy sposób.

Nieznane fakty na temat jej rodziny, część zatajana nawet przez FBI. Trauma wojny, kiedy Hepburn pomagała działaczom ruchu oporu, pracowała jako wolontariuszka w szpitalu, przeżyła bitwę o Arnhem i prawie umarła z głodu w czasie ostatniej wojennej zimy. Życie ze świadomością, że jej ojciec był nazistowskim szpiegiem, a matka wspierała Hitlera przez pierwsze dwa lata okupacji.

Robert Matzen solidnie przygotował się do tej książki. W holenderskich archiwach dotarł do nieznanych dotąd materiałów źródłowych, wykorzystał dzienniki pisane przez naocznych świadków zdarzeń, przeprowadził wywiady z ich potomkami. Wiele z zamieszczonych w książce zdjęć pochodzi z prywatnego archiwum aktorki. Są wydawane po raz pierwszy.

Bez wydarzeń II wojny światowej nie sposób zrozumieć Audrey Hepburn i tego, kim się stała.

Książka wyjątkowa, warta przeczytania, może stanowić również świetny prezent pod choinkę, to dobry wybór!

źródło : https://www.vogue.pl/a/niezapomniane-filmy-audrey-hepburn

 https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4942257/audrey-hepburn-tancerka-ruchu-oporu

Opracowała : Jolanta Stoszek