24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Data ta nie jest przypadkowa, przypomina nam dzień w 1944 roku, kiedy to we wsi Markowa Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, „święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski”. Więcej : (https://www.dzieje.pl/aktualnosci/24-marca-obchodzimy-narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow-pod-okupacja)

W księgozbiorze naszej biblioteki znajdziecie sporo książek związanych z tematem Holocaustu. Dziś jednak przybliżymy Wam książkę i film, które warto przeczytać bądź zobaczyć, choć nie posiadamy ich w naszych zasobach, ale dostępne są w Internecie.

KSIĄŻKA

Henryk Schonker „ Dotknięcie anioła”

Opowieść rozgrywa się kolejno w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni, obozie Bergen-Belsen. Wojnę przetrwał nie tylko autor książki, ale i cała najbliższa rodzina, jednak ich historię wytycza seria cudownych przypadków poparta silną determinacją przeżycia. Książka pokazuje, że dla Żydów nie istniał żaden skuteczny system radzenia sobie z nazistowską opresją. Nie ratowały ani koneksje, ani pieniądze – ci, którzy ocaleli, musieli mieć przede wszystkim ogromne szczęście, choć trzeba je było wesprzeć potężną wolą przetrwania. Książka wyróżniona Nagrodą Historyczną „Polityki” 2006.

Autor opiera się w części na relacjach ojca, Leona Schönkera, ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Według jego świadectwa obóz w Oświęcimiu mógł stać się punktem masowej emigracji Żydów, a nie miejscem zagłady. To nieznany dotąd wątek historii Holokaustu. Teza ta była kwestionowana przez historyków, jednak w trzeciej edycji książki zamieściliśmy nowo odkryte dokumenty całkowicie potwierdzające jej prawdziwość. Obecna, czwarta edycja wzbogacona jest o powojenną historię rodziny Schönkerów, w tym zmagania z Urzędem Bezpieczeństwa (1945-55).
Partnerem wydania jest Fundusz Pamięci im. Tadzia Kolskiego.

Tutaj macie możliwość dostępu do ebooka : https://www.legimi.pl/ebook-dotkniecie-aniola-henryk-schonker,b146919.html

FILM

Fabularyzowany dokument Marka Tomasza Pawłowskiego zrealizowany na podstawie wspomnieniowej już książki Henryka Schönkera to poruszająca opowieść o losach oświęcimskich Żydów w czasie II wojny światowej.

Henryk Schönker urodził się w 1931 roku w Krakowie jako syn artysty malarza Leona Schönkera i wnuk bogatego żydowskiego fabrykanta. Gdy wybuchła wojna, wraz z rodziną mieszkał w Oświęcimiu. Na prośbę miejscowych Żydów jego ojciec, Leon Schönker został ostatnim przewodniczącym Gminy Żydowskiej i jesienią 1939 roku negocjował z niemieckimi władzami możliwość wyjazdu polskich Żydów poza granice objętego wojną kraju. To właśnie wtedy w Oświęcimiu powstało Biuro Emigracji Żydów do Palestyny, a do małego śląskiego miasteczka ściągały tysiące ludzi szukających nadziei na przetrwanie. Na skutek obojętności wolnego świata idea legalnej emigracji legła jednak w gruzach, a wkróce Oświęcim stał się miejscem kaźni.

Poetycka opowieść Henryka Schönkera, który jako chłopiec wraz z rodziną przeżył Holocaust, to zapis dramatycznych wspomnień o rodzinie bohatera, która po ucieczce z Oświęcimia szukała schronienia w kolejnych małopolskich miastach: Krakowie, Wieliczce, Bochni i Tarnowie. Schönker, dziś osiemdziesięciopięcioletni, głuchy mężczyzna wraca do miejsc swojego dzieciństwa – oświęcimskiej kamienicy Schönkerów, domu ciotki z Wieliczki i w mury dawnego tarnowskiego getta – by opowiedzieć o ludziach, którzy uratowali jego rodzinę przed śmiercią, o cudownych zbiegach okoliczności, dzięki którym młodemu bohaterowi udało się przetrwać, a także o tragediach, których świadkiem był jako mały chłopiec.

Straszliwe dźwięki mojego dzieciństwa zamknęły się we mnie jak w muszli. Pewnie dlatego straciłem słuch, abym nie mógł o nich zapomnieć” – mówi w filmie Henryk Schönker krocząc po śladach sześcioletniej gehenny Więcej: https://culture.pl/pl/dzielo/dotkniecie-aniola-rez-marek-tomasz-pawlowski

Tutaj możecie obejrzeć film : https://www.youtube.com/watch?v=Vepokt6oilc