Dziś trochę o fake newsach, zwłaszcza że w ostatnich dniach wraz z epidemią koronawirusa, rośnie w sieci liczba nieprawdziwych informacji, które mogą i zazwyczaj powodują panikę. Co to jest fake news? To fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych.

Jak zatem rozpoznać fake newsa?

1. Należy przyjrzeć się autorowi tekstu, sprawdzić w Internecie czy taka osoba w ogóle istnieje, jej dokonania.

2. Dokładnie przyjrzeć się adresowi witryny, często wystarczy jedna litera inna w adresie, przez co strona nie ma nic wspólnego z oryginałem.

3. Tekst czytamy w całości, nagłówki, często są mylnie zmieniane, nie mając wiele wspólnego z treścią tekstu.

4.Sprawdzamy inne źródła, wystarczy w wyszukiwarce wpisać interesujące nas hasło, jeśli tylko jeden autor o tym pisze, to jest podejrzane, większości informacji się powtarza i to jest i warto o tym pamiętać.

5. Data informacji jest równie ważna, sprawdzamy, czy aby nie mamy do czynienia z tzn. „odgrzewanymi kotletami” sprzed paru tygodni, miesięcy czy lat.

6. Chwila refleksji przy odbieraniu informacji jest bardzo wskazana. Co tak naprawdę autor chciał nam powiedzieć? Czy to jest tak istotnie jak on uważa? Czy to przypadkiem nie propaganda? Czy to co przeczytaliśmy brzmi realistycznie? Czy możliwy jest taki a nie inny scenariusz wydarzeń?

Strony internetowe, portale społecznościowe, internetowi trolle, to idealne narzędzia do rozpowszechniania fake newsów. Stąd apelujemy do was, bądźcie czujni i uważni.

Dziś każdego dnia śledzimy doniesienia związane z epidemią koronawirusa. Strony Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz organizacji międzynarodowych m.in. Światowej Organizacji Zdrowia są źródłami potwierdzonych informacji.

Od kilkunastu dni możemy zaobserwować niebezpieczne zjawisko nazywane już „infodemią”, czyli epidemią fałszywych informacji na temat koronawirusa. Zjawisko jest o tyle niebezpieczne, że rozpowszechniane informacje odnoszą się do powszechnego w społeczeństwie poczucia zagrożenia, niepewności, co jest zjawiskiem naturalnym w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego. Przez fałszywe informacje owe poczucie może się nasilać i prowadzić wręcz do paniki, która pociągnie za sobą irracjonalne działania ze strony ludności – podkreśla dr Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. (Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/ABC-psychologii/Koronawirus-i-fake-newsy.-Jak-sie-nie-nabierac)

Łatwo jest pisać, trudniej wprowadzać w życie. Niestety jako społeczeństwo jesteśmy nienauczeni weryfikacji informacji, częściej ufamy znajomym z Facebooka niż instytucjom publicznym.

Powodzenia w weryfikacji informacji, dużo zdrowia!

Opracowała: Jolanta Stoszek