22 maja to Dzień Ochrony Praw Zwierząt w Polsce, został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku. Od początku swojej działalności Klub Gaja promował poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody bez negowania praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego.
Prawa zwierząt – idea, zgodnie z którą zwierzęta mają fundamentalne interesy lub prawa, które powinny być uszanowane tak samo, jak to się dzieje w przypadku podstawowych, analogicznych interesów ludzi. Według Encyklopedii Britannica, prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu lub przyjemności. Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia.

Zwierzęta hodowlane są równie inteligentne co zwierzęta domowe. Nie dzielmy zwierząt na kategorie – do zjadania i do głaskania. Zarówno psa jak i świnię można nauczyć siadać, dawać łapę i aportować. Świnia, krowa czy kura może być zwierzęciem towarzyszącym równie dobrze co pies czy kot. Trzeba tylko odkryć ich potencjał. To właśnie myśl przewodnia  tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt – dodaje Katarzyna Chałas, koordynatorka wydarzenia z Klubu Gaja.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkich do refleksji nad sytuacją zwierząt hodowlanych oraz rezygnacji, chociaż na jeden dzień, z posiłków zawierających produkty odzwierzęce na rzecz alternatywnych, roślinnych dań.
Sama jestem szczęśliwą posiadaczką 3 kotów i psa. Obserwując swoje zwierzęta każdego dnia ,odkrywam je na nowo, podziwiam za inteligencję i spryt, wzrusza mnie ich przywiązanie do mojej rodziny, ale i do siebie nawzajem. Bardzo emocjonalnie okazują troskę o siebie wzajemnie. Każde inne, jedyne w swoim rodzaju. Tyle wokół zła, tyle słyszymy o znęcaniu się nad zwierzętami. Miejmy świadomość , iż każde złe zachowanie wobec nich podlega karze. Piszę do was, młodych ukształtowanych, ale wciąż poszukujących ludzi, byście mieli oczy szeroko otwarte na potrzeby nie tylko domowych zwierzaków, ale i tych w gospodarczych. Nie zgadzajcie się na ich złe traktowanie przez innych, zwracajcie uwagę na psy przy budach na krótkich łańcuchach, przeciwstawiajcie się przemocy fizycznej ,znęcaniu, głodzeniu, uczcie młodszych poszanowania dla „braci mniejszych”. Mały kotek, piesek, królik to nie zabawka, a niestety dzieci często tak je traktują. Jeśli nauczymy ich świadomego podejścia do każdej istoty żyjącej, może świat będzie piękniejszy. Próbujmy ograniczać spożywanie produktów mięsnych, wprowadzajmy więcej posiłków roślinnych do swojego menu, a wyjdzie nam to tylko na zdrowie. Strony internetowe, blogi, prześcigają się w rewelacyjnych pomysłach kulinarnych kuchni bezmięsnej, również ukazuje się sporo książek na ten temat.


W związku z tym szczególnym dniem proponuję wam dziś książkę z naszej biblioteki, bogato ilustrowaną „Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena. Leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń. Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?
Autor przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało..
Na kanale youtube możliwość skorzystania z audiobooka https://www.youtube.com/watch?v=38Mo2y_rsd8

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_zwierz%C4%85t
http://www.klubgaja.pl/news/553
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4254758/duchowe-zycie-zwierzat

opracowała Jolanta Stoszek