Balladyna Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się 5 września 2020 roku. Zapraszamy was, drodzy uczniowie do sięgnięcia po lekturę, przeczytania po raz pierwszy, a może powrotu do tekstu po latach. Jest to akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP od roku 2012.

To wybitne dzieło polskiego romantyzmu,  dramat, który został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zapraszamy do biblioteki po papierowe egzemplarze oraz do Internetu : https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/tekst-utworu/

opracowała Jolanta Stoszek