Andrzej Nowak: O historii nie dla idiotów

Odważne pytania, śmiałe hipotezy, wnikliwe analizy

Wybitny historyk Andrzej Nowak pyta o Polskę

Czy wyczerpała się zdolność historii do budowania spójnej i ważnej narracji tożsamości wspólnoty?

Jaka ma być „narodowa pamięć” — „krytyczna” czy „monumentalna”?

Czy rządzą nami nieczułe, ponadnarodowe rynki, na które nie mają już wpływu decyzje podjęte w politycznych wspólnotach?

Historia nie dla idiotów składa się z dwóch części: esejów i wywiadów. W pierwszej autor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie – od chrztu Polski po działalność IPN. W drugiej rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami: Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem i Andrzejem Paczkowskim. W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym.

Jeffery Deaver : Nocny obserwator

Kiedy pewna kobieta zdaje sobie sprawę, że ktoś w nocy sforsował pozornie nie do zdobycia zamek w drzwiach jej mieszkania i poprzestawiał rzeczy osobiste, podczas gdy ona spokojnie spała, jest przerażona. To włamanie, jak dowiaduje się policja, stanowi przesłanie dla całego Nowego Jorku: oto nadchodzi nowy przestępca, który nie cofnie się przed niczym…

Stefania Auci : Zima lwów

Ród Florio wygrywa wszystko, by potem wszystko przegrać…

Floriowie posiadają pałace i fabryki, łodzie do połowu tuńczyka, jedwabie i klejnoty. Całe miasto podziwia ich, szanuje i woli nie wchodzić im w drogę.
Młody Ignazio nie boi się nikogo i niczego. Przeznaczenie rodu Florio prowadzi go przez świat i pomaga mu tworzyć okazałe imperium. Ale serce mężczyzny jest z lodu. Dla chwały rodziny musiał bowiem wyrzec się miłości zdolnej odmienić jego los. Cień tej miłości nie opuści go aż do samego końca…

Marion Kummerow: Światło w oknie

Berlin, 1941 rok. Żydówka Margarete Rosenbaum jest pokojówką u starszego nazistowskiego oficera. Kiedy dom, w którym pracuje, zostaje zbombardowany, tylko ona uchodzi z życiem. Pod wpływem impulsu podaje się za zmarłą córkę oficera, otrzymuje tymczasowe dokumenty i postanawia wykorzystać tę szansę, by zawalczyć o wolność. O jej prawdziwej tożsamości dowiaduje się tylko jedna osoba – syn byłego pracodawcy, oficer SS, Wilhelm Huber. Z jakiegoś powodu nie demaskuje jednak dawnej służącej, ale składa jej propozycję: musi wyjechać i zamieszkać z nim w Paryżu, udając dalej jego siostrę. Tylko wtedy jej sekret pozostanie bezpieczny.

Alice Oseman : Heartstopper T.1

Charlie i Nick poznają się w szkole. Charlie był tam prześladowany, ale wreszcie może otwarcie mówić o swojej orientacji. Nick gra w szkolnej drużynie rugby i słyszał trochę o Charliem – chłopaku, który został wyoutowany rok wcześniej – choć nigdy nie miał okazji z nim porozmawiać.

Alice Oseman : Heartstopper T.2

W drugim tomie Charlie i Nick muszą zmierzyć się ze swoimi wątpliwościami, ale też ze światem zewnętrznym. Bo czy można naprawdę być ze sobą, nikomu o tym nie mówiąc?

Alice Oseman : Heartstopper T.3

Trzeci tom cyklu Heartstopper opowiada o skomplikowanym procesie „wychodzenia z szafy„.
Charlie i Nick są ze sobą szczęśliwi, ale nie potrafią cieszyć się sobą tak do końca, dopóki nie są szczerzy ze swoimi bliskimi i dopóki wciąż jest w nich lęk przed odrzuceniem i brakiem zrozumienia ze strony innych ludzi.

Tarjei Vesaas: Wiosenna noc, Zamek z lodu

Czternastoletni Hallstein wraz z siostrą zostają sami w domu. Kiedy do ich drzwi puka rodzina szukająca noclegu, rodzeństwo nie spodziewa się, że będzie to dla nich noc, gdy zmierzą się z doświadczeniem śmierci i narodzin. Noc, w trakcie której nikt nie pójdzie spać.

Jedenastoletnia Siss poznaje nieśmiałą Unn. Dziewczynka próbuje zaprzyjaźnić się z nową koleżanką, lecz ich relację gwałtownie przerywa zniknięcie Unn. Radość Siss zostaje zburzona przez ból wywołany stratą, zwłaszcza że wszystkie ślady prowadzą do tajemniczego lodowego zamku.

W swoich mistrzowskich powieściach – Wiosennej nocy i Zamku z lodu – Vesaas umieszcza nastoletnich bohaterów w onirycznych światach, tworząc zapadające w pamięć portrety psychologiczne oraz uniwersalne opowieści o dorastaniu i magicznej sile natury.

Mona Kasten : Lonely hart

Rosie nie może uwierzyć, że będzie mogła przeprowadzić wywiad z grupą Scarlet Luck dla swojej internetowej audycji radiowej. Nie tylko śledzi od lat działalność zespołu, ich piosenki towarzyszyły jej również w najtrudniejszych momentach życia. Fascynuje ją szczególnie Adam, perkusista, w dużym stopniu dlatego, że wiadomo o nim jedynie, że od lat nie toleruje bycia dotykanym – przez nikogo.

Frank E. Peretti : Władcy ciemności

Małe, niepozorne miasteczko uniwersyteckie staje się celem wysłanników szatana. W okolicy zaczynają się gromadzić dwie niewidzialne armie, reprezentowane przez najznakomitszych wojowników wszechczasów. Przeciw armii ciemności zostaje wysłany doborowy korpus armii światłości. Tymczasem okultystyczna mafia stopniowo przejmuje władzę nad Ashton.

Lee Child, Andrew Child : Strażnik

Reacher właśnie rozwiązał w Nashville palący problem – jak powiesić nad barem właściciela pubu, żeby za bardzo nie uszkodzić sufitu? – i nic go już nie trzyma w tym mieście. Kiedy więc trafia się podwózka, chętnie z niej korzysta. W sennej mieścinie 120 km dalej raczej nie ma nic ciekawego, ale kawę pewnie mają, więc czemu nie? I na kawie by się skończyło, gdyby Reacher nie stał się świadkiem próby porwania. Czterech na jednego. Wprawdzie radził już sobie z większą liczbą przeciwników, ale Rusty Rutherford nie, bo jest specjalistą od informatyki, a nie od walenia ludzi po mordach. I wyraźnie potrzebuje pomocy.

Mark Wolynn : Nie zaczęło się od ciebie

Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból, obsesje mogą mieć zupełnie inne podłoże, niż sądziliśmy do tej pory. Ich korzenie mogą sięgać do czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Najnowsze badania dowodzą tego, co wielu badaczy wcześniej przeczuwało – traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

David Attenborough : Życie na naszej planecie

„W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów.”

Młodzieżowy opór antykomunistyczny w Polsce po II wojnie światowej pod red. Pawła Wąsa

Tom „Młodzieżowy opór antykomunistyczny w Polsce po II wojnie światowej”, opracowany pod redakcją naukową Pawła Wąsa, to pokłosie międzynarodowej konferencji pt. „Młodzieżowy opór antykomunistyczny w Polsce i w krajach nadbałtyckich po drugiej wojnie światowej”, którą w marcu 2019 r. zorganizował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenie było jednym z elementów programu obchodów odbywającego się wówczas Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Słowa polskie. Wybór źródeł. oprac. Paweł M. Mrowiński, Daniel Przęstek

Mowy opisywały podniosłe momenty Polski, zaś od chwili odrodzenia się naszej państwowości towarzyszyły jej niemal codziennie. Trafiały do społeczeństwa za pośrednictwem radia, telewizji lub bezpośrednio do słuchaczy i uczestników wielkich wydarzeń. Nadrzędnym celem pracy jest dostarczenie czytelnikowi jak najobszerniejszego choć ulotnego fragmentu naszej historii. Kluczowe przemówienia, będące świadectwami czasów minionych , dziś pozostają zapomniane na pólkach archiwalnych.

Neal Shusterman : Kosiarze

Świat bez głodu, bez chorób, bez wojen i biedy. Ludzkość pokonała nawet śmierć. O zakończeniu czyjegoś życia mogą zadecydować jedynie kosiarze. To oni kontrolują wielkość populacji.

Dwoje nastolatków Citra i Rowan rozpoczyna szkolenie na kosiarzy. Choć żadne z nich tego nie chce, będą musieli opanować trudną sztukę „zbierania życia”, ryzykując to, co mają najcenniejsze. Za idealny świat trzeba bowiem zapłacić wysoką cenę…

Federico Moccia : Tylko ty

Ciąg dalszy przygód bohaterów „Chwili szczęścia” rozgrywa się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Morskim Oku.

Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem udaje im się zdobyć warszawski adres Ani, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Zamiast Ani mieszka tam para sympatycznych gejów. Na szczęście w centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki. Tak Nicco dowiaduje się, czym zajmuje się jego ukochana i jak bardzo jest znana w Polsce.

Timothy Garton Ash : Wiosna obywateli

Jak wyglądała transformacja ustrojowa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w 1989 roku? Co sprawiło, że dziś Europa wygląda tak, jak wygląda, choć wszystko mogło ukształtować się zupełnie inaczej? Timothy Garton Ash z dziennikarską precyzją i jednocześnie dużą zwięzłością opisuje upadek komunizmu w swojej książce „Wiosna obywateli”.

Autor z niebywałą skrupulatnością, a jednocześnie skupieniem się tylko na kwestiach elementarnych, odmalowuje polityczny i społeczny miesięcy, kiedy od 1989 roku kolejne kraje w bloku komunistycznym wyzwalały się spod wpływu Związki Sowieckiego, proklamując swoją niepodległość i wkraczając na drogę demokracji.

Sarah Adams: The cheat sweet

Bree Camden, beznadziejnie zakochana w swoim przyjacielu i gwieździe futbolu. Nathanie Donelsonie, nie chce tkwić we friendzone.

Niestety nie potrafi przyznać się do prawdziwych uczuć, bo on widzi w niej tylko przyjaciółkę bez szans na związek, a Bree nie ma zamiaru zniszczyć ich relacji. Ale te mięśnie…

Nie! Tylko stara, dobra, platoniczna przyjaźń, żadnego dotykania najseksowniejszego mężczyzny na świecie! Poza tym Bree ma większe problemy. Kiedy wypadek samochodowy przekreślił jej szanse na karierę w balecie, Bree musiała zmienić plan na życie – teraz jest właścicielką studia baletowego i marzy o tym, by je rozwinąć. Niestety jeszcze jedna podwyżka czynszu i będzie musiała pożegnać się ze studiem