19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

W tym roku również nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do tej szlachetnej akcji.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowe ambasadorki i ambasadorzy: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

„Zło może urosnąć
Stoję tu samotny, stoję tu z przypadku, jak prawdopodobnie całe życie. (…) Za mną jest nicość. Nicość, w którą odeszły setki tysięcy ludzi, których odprowadzałem do wagonów. Nie mam prawa mówić w ich imieniu, bo nie wiem, czy ginęli z nienawiścią, czy katom przebaczali. I już się tego nikt nie dowie. Ale mam obowiązek, żeby pamięć o nich nie zaginęła. Wiem, że potrzebna jest pamięć o tych kobietach, dzieciach, ludziach starych i młodych, którzy odeszli w nicość, zostali zamordowani bez sensu i bez powodu. (…)”
                                                  Marek Edelman

Poniżej podaję Wam link do filmu edukacyjnego dla Waszej grupy wiekowej przygotowanego specjalnie na
tegoroczną edycję akcji # ŁączyNasPamięć premiera filmu odbywa się dokładnie dzisiaj więc tym bardziej warto nie przegapcie takiej okazji.
https://youtu.be/apdbNIfWbkE

Jeśli koś z Was chciałby zrobić sam żonkila, symbol dnia dzisiejszego to odsyłam do : szablon PL

 

W naszej bibliotece dla zainteresowanych czekają książki związane z gettem warszawskim, m. in. „Skrawek nieba” J. David, „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” W. Adamczyk, „Rozmowy  z katem” K. Moczarskiego, ” Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall  i inne.

źródło: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje 

Opracowała : Jolanta Stoszek