Maciej Siembieda-pisarz, doktor politologii, reportażysta, dziennikarz zajmujący się z zamiłowania śledztwami historycznymi na „dziennikarskiej emeryturze”, trzykrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich… Mówi o sobie: ” Pisanie książek traktuję wyłącznie jako przyjemność. Żadnych marzeń o sławie, kasie i naprawianiu świata. Zero. Przyjemność sprawia mi również kontakt z Czytelnikami w mediach społecznościowych..
„Wotum” jest trzecią powieścią, którą łączy z poprzednimi („444”, „Miejsce i imię”) postać Jakuba Kani –detektywa z IPNu. Jego kolejne śledztwo związane jest obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Detektyw zostaje zaangażowany do rozwiązania zagadki zamachu na obraz, którego dokonała tajemnicza sekta. Jej historia sięga czasów potopu szwedzkiego i króla Jana Kazimierza. Jakub Kania prowadzi śledztwo w Głogówku na Opolszczyźnie-tam został ukryty obraz Czarnej Madonny podczas potopu szwedzkiego, znajduje się tam do dzisiaj niezbadana kopia obrazu. Tropy detektywa zaprowadzą nas również do opactwa Saint-Germain-des-Pres w Paryżu.
Wiele zagadek historycznych, wiele intrygujących, mało znanych faktów z historii Polski, przez które prowadzi nas autor decyduje o tym, że książka jest niezwykle zajmująca.
Książka oprócz odniesień do historii ma równie interesujące odniesienia do współczesności-począwszy od relacji osobistych Jakuba Kani z ojcem, poprzez historię tajemniczego Szamana-jednego z najbogatszych Polaków, aż do zakazanej, nieszczęśliwej miłości.
„Wotum” jest sprawną ,dynamiczną powieścią, od której nie można się oderwać, idealną dla kogoś, kto lubi książki historyczno- przygodowe.
Zapraszamy do biblioteki .Do zobaczenia w lepszym czasie.
Przydatne linki:
https://life4style.pl/maciej-siembieda-wywiad/

https://www.youtube.com/watch?v=FixXE7B3t0Y

Magda Kęsek